Ankara, Haşimi’ye ‘kırmızı bülten’i uygulamayacak

09 Mayıs 2012

Interpol, Irak yönetiminin talebi üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin yakalanması için kırmızı bülten çıkardı. Ankara, Türkiye’de bulunan Haşimi hakkındaki kararı uygulamayı düşünmüyor. Başbakan Erdoğan da Haşimi’ye destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile yaşadığı siyasi kriz sebebiyle Türkiye’de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin yakalanması için Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) kırmızı bülten yayımladı. Bülten hakkında Zaman’a konuşan Türk yetkililer “Bu bir karar değil; sadece bildiri. Interpol takdiri üye ülkeye bırakıyor. Haşimi bizim için Cumhurbaşkanı Yardımcısıdır.” dedi. Haşimi’nin tutuklanıp tutuklanmayacağı konusunda ise yetkililer, “Elbette böyle bir şey söz konusu olamaz. Haşimi istediği kadar Türkiye’de kalabilir.” cevabını verdi. Şii Başbakan Maliki, Sünni liderin ülkedeki terör faaliyetlerini desteklediği gerekçesiyle mahkeme karşısına çıkmasını istiyor. Önce K. Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’ne sığınan Haşimi, Katar üzerinden Türkiye’ye gelmişti.

Konu hakkında İtalya’da konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, yakalama kararıyla ilgili olarak, “Kendisinin Interpol’e yönelik itirazını avukatları aracılığıyla yaptığını biliyorum. Sayın Haşimi’nin gerek ülkemizde sağlık sorunlarıyla ilgili ziyareti, gerekse bu son gelişmelerle ilgili Türkiye’de bulunması söz konusuydu. Sağlık problemleriyle sürecini tamamladıktan sonra inanıyorum ki tekrar ülkesine dönecektir. Biz de bu konuda desteği verdik, veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.” dedi. Interpol’ün kırmızı bülten yayımlaması, teşkilata üye 193 ülkede Haşimi’nin görüldüğü yerde tutuklanması anlamına geliyor. Ancak bu konuda takdiri üye ülkeye bırakıyor. Interpol kendi açıklamasında da Türkiye’den Iraklı yetkiliyi tutuklama ve iade etmesini talep etme hakkı bulunmadığını kayda geçirdi.

Interpol’ün kırmızı bülten çıkarma konusunda seçici davranmadığını ve ülkelerin taleplerine göre hareket ettiğini belirten Ankara Stratejik Enstitüsü Başkanı Prof. Mehmet Özcan da, “Yakalama isteği çıkartılan kişinin iadesini isteyen ülkede adil şekilde yargılanmasına yönelik şüpheler varsa, o kişiyi iade etmeme hakkı vardır.” şeklinde konuştu. Türk yetkililer ilk günden beri Iraklı devlet adamı hakkında Bağdat’taki yargılama girişimi için “Bu bir siyasi dava.” yorumunu tekrarlıyor. Yetkililer iade konusunda ise “Bizden iade talep eden yok. Bunu yapmayacağımızı da çok iyi biliyorlar.” diye konuştu. Başbakan Erdoğan birkaç kez görüştüğü Haşimi’ye “Türkiye’de dilediğin kadar kalabilirsin.” demişti.

Zaman/Servet Yanatma-Minhac Çelik


Comments are closed.