Kardeşlerimiz istemeden Afganistan’dan gitmeyiz

23 Mayıs 2012

ERDOĞAN, NATO’NUN 2014’TE ÇEKİLMEYİ PLANLADIĞI AFGANİSTAN’A DAİR KONUŞTU

Türkiye’nin NATO güçlerinin ardından Afganistan’dan ayrılacağını belirten Erdoğan, “Kardeşlerimizi yalnız bırakmayı düşünmüyoruz. Ne zaman ‘Tamam, teşekkür ederiz’ derlerse o zaman ayrılacağız” dedi.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ile bir araya geldi. Erdoğan, Pakistan Başbakanlığına gelişinde resmi törenle karşılandı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Erdoğan, tören kıtasını selamladı. Erdoğan ve Gilani başbaşa  görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Orada çalışmaya devam edeceğiz

Erdoğan, NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle ilgili soruyu cevaplarken, “Şu andaki hedef 2014 sonu gibi görünüyor ama sonraya da sarkabilir. Türkiye olarak bütün ülkeler orayı terk ettikten sonra terk etmeyi düşünüyoruz. Biz kardeşlerimizi orada yalnız bırakmayı düşünmüyoruz. Onlar bize ne zaman ‘Tamam, teşekkür ederiz’ derlerse biz o zaman oradan ayrılmayı hedefliyoruz. O ana kadar da çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Fransa’ya verilen cevabı hatırlattı

Erdoğan, Fransa’nın kısa süre içinde Afganistan’dan ayrılma kararını açıklamasının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Beraber girdik, beraber ayrılmamız gerekir. Bunun için 2014 sonunu beklememiz gerekir” dediğini hatırlattı. ABD’nin Afganistan’a yardım noktasında 2 milyar dolarlık donörler yaklaşımı içerisinde olduğunu kaydeden Erdoğan, “Her ülke bu noktada bazı taahhütlerde bulunmuş durumda. Türkiye olarak bizim de bir taahhüdümüz var. Tabii bu taahhüdümüz bizim ayni yardımlarımızın dışındaki taahhütlerdir. Bizim şuanda Afganistan’da bazı ayni yardımlarımız var. 2014 sonu itibarıyla taahhüdümüzü ayrıca yerine getireceğiz. Temennim odur ki Afgan halkı kendi içindeki sıkıntıları bir an önce aşar ve oraya da refah, huzur ve barış egemen olur” dedi.

MUHALEFET ‘AK’ DEDİĞİMİZE ‘KARA’ DİYOR

Erdoğan, Pakistan anamuhalefet lideri Navaz Şerif ile görüşmesine ilişkin “Gilani ile Şerif’i biraraya getireceğinizi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine, Şerif’in görüşlerini almak istediğini belirtti. Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Şerif ile Sayın Gilani ile, kardeşim arasında bir dayanışmanın olmasını isterim, Pakistan’ın çıkarı bunu gerektirdiği için. İlk dönemlerde muhalefetin iktidarı desteklediğini biliyorum. Hatta o zamanlarda Sayın Gilani’ye, kardeşime ‘Böyle muhalefet bizim başımıza’ demiştim. Ama bizde böyle bir muhalefet ne yazık ki yoktu. Bugün yine aynı şekilde devam ediyor. Biz buraya ‘beyaz’ diyoruz değil mi? Görüyorsunuz beyaz. Onlar ‘siyah’ der. Tüm Pakistan halkı tepede çatışma olursa bundan zarar görür.”

Haberal konusu mesleki açıdan değerlendirilemez

TUTUKLU CHP Milletvekili Mehmet Haberal’ın ‘yargının konusu’ olduğuna işaret eden Erdoğan, “Ve yargı ile ilgili olan bu konu hakkında şu anda dışarıdan içeriden bazı aktivistlerin şu veya bu kişilerin bu tür temennileri bizi pek ilgilendirmiyor. Bizi alakadar etmiyor. Yargı bu konuda ne karar verirse herkes ona uymak durumundadır” diye konuştu.

Tutukluyken aday gösterildi

Erdoğan, şunları kaydetti: “Konu sıradan bir konu değildir ve konunun ilişkili olduğu madde ciddi bir maddedir. Ve bu maddeyi bile bile, bu maddenin muhatabı olduğunu bile bile ne yazık ki, mensubu oldukları siyasi parti bu kişileri aday göstermiştir. Mesleki noktadaki taassupla bu iş ele alınırsa bu yanlış olur. Her mesleğin kendine has bazı savunulacak yanları veya savunanları çıkabilir. Ama burada da, mesleğinde çok başarılı bir insan olabilir. Ama yargı farklı şeyler ele almak ve bunları değerlendirmek suretiyle böyle bir karara varmıştır. Şu anda da bu süreç devam etmektedir. Bize düşen sadece süreci izlemektir. Ve de tabi Haberal milletvekilliği adaylığına dışarıda iken gösterilmiş değil, tutuklu iken gösterilmiş bir şahıstır.”

GÜLÜMSETEN ‘EYVAH’ Karşılama merasiminden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a jest yapan Pakistan Askeri Bandosu, ‘Samanyolu’ şarkısını çaldı. Başbakan Erdoğan’ın Gilani’yle düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasında “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” atasözünü söylemeden önce tercümana “Söyleceğimi dikkatli çevir” uyarısının ardından çevirmenin söze “Eyvah” diyerek başlaması salonda gülüşmelere neden oldu.

MUSTAFA KARTOĞLU  /  İSLAMABAD / STAR

 

 

Comments are closed.