Talabani, Dicle Operasyonlar Komutanlığı’na karşı çıktı

16 Kasım 2012

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Kerkük, Diyale ve Selahattin illeri için kurulan Dicle Operasyonlar Komutanlığı’nın güvenlik ve istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğini bildirdi.

Dicle Operasyonlar Komutanlığı konusundaki suskunluğunu bozan Cumhurbaşkanı Talabani, Süleymaniye’de basına açıklamalarda bulundu. Talabani, söz konusu oluşumun güvenlik ve istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğini vurgulayarak, “Bundan fitne yaratılabilir” dedi. Sorunlu bölgelerin güvenliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Talabani, “Dicle Operasyonlar Komutanlığı, bu bölgelerde fitne ve istenmeyen kargaşalara neden olabilir” diye konuştu.

Irak’ın hassas bir süreçten geçtiğine dikkati çeken Talabani, tarafların yapıcı diyalog, uzlaşı ve kardeşlik temeli üzerinde anlaşmaları gerektiğini bildirdi.

Barzani de hükümeti eleştirdi

Öte yandan,  Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani de önceki gün yaptığı açıklamada, Dicle Operasyonlar Komutanlığı konusunda merkezi hükümeti eleştirmişti.

Konuyla ilgili olarak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Peşmerge güçlerinden, sorunlu bölgelerde gerginliğe neden olabilecek girişimlerden kaçınmaları ve Irak güvenlik güçlerinden uzak durmaları istendi.

 

 

Comments are closed.