PARLAMENTO’DA ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

01 Eylül 2011

Anayasa Bayram sonrası değişikliğe gidiyor.Parlamento’dan yapılan açıklamada Anayasa değişikliği için Ramazan Bayramı sonrası bir komisyonun teşkil edileceğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca,Anayasadaki karışıklık nedeniyle kurulacak yeni komisyonun büyük engellerle karşılaşacağı ihtimaline yer verildi.

Bayram sonrası Anayasa değişikliği için bir komisyon oluşturuluyor.
Konuya ilişkin açıklama Parlamento’dan geldi.Milletvekili Mahmut Osman yaptığı açıklamada,Ramazan bayramı sonrası Parlamento’nun anayasa değişikliği için bir komisyon kurma niyeti olduğunu söyledi.Anayasa çok sayıda karışıklığın olduğunu açıklamasında belirten Osman kurulacak komisyonun çok sayıda engellerle karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.
Parlamento’daki mevcut Anayasa Değişikliği Komisyonun elli bir maddenin değişikliğini yapsada bunu yetersiz bulunalarda var.Mevcut Anayasa Değişikliği komisyonun çalışmalarını yetersiz bulanlar,
değişikliğe uğrayan maddelerin çok fazla tartışılan maddeler olmadığını,yüz kırkıncı madde ve Federel bölgelerin Merkezi hükümet ilişkileri gibi zor konuları olmadığını belirtiyor.
Başbakan Nuri El Maliki,geçtiğimiz 2009 yılında Anayasa değişikliğine gidilmesini istemişti.Maliki geçtiğimiz hafta ise Anayasanın bazı maddelerini birer patlayıcıya benzeterek bir an önce değişikliğe gidilmesini istedi

turkmenelitv

Comments are closed.