ZEBARİ’DEN MALİKİ’YE SUÇLAMA

10 Şubat 2017

140235Image1

Haziran 2014 yılında Musul’un terör örgütü DAEŞ’in eline düşmesi ile ilgili Irak’ın eski Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari’den açıklama geldi.

Irak’ın eski  Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari Musul’un terör örgütü DEAŞ’ın eline düşmesiyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Zebari,Musul’un terör örgütü DEAŞ’in eline düşmesinden Eski Başbakan Nuri El Maliki’nin sorumlu olduğunu söyledi.
Zebari basına yaptığı açıklamada terör Örgütü DEAŞ’ın Musul’a girmesiyle birlikte Irak Ordusu’nun bıraktığı çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdiğini ifade etti.
Zebari,halihazırda Cumhurbaşkanı yardımcısı görevini yürüten Nuri El Maliki’nin Musul’un terör örgütü DEAŞ’ın eline düşsün ama Peşmerge kuvvetleri Musul’a girmesin tercihini yaptığını açıkladı.
Eski Genelkurmay başkanı Babekir Zebari, Kürdistan bölgesel başkanı Mesut Barzani’nin Musul’un DEAŞ’ın eline düşmesini engellemek için Peşmerge Kuvvetlerinin Musul’a göndermesi önerisinin Maliki tarafından reddedildiğini belirterek, Maliki, ”Musul DEAŞ’ın eline geçsin ama Peşmerge kuvvetleri Musul’a girmesin” yanıtını verdiğini kaydetti. Zebari, Nuri El Maliki’nin Eski Kara kuvvetleri komutanı Korgeneral Ali Geydan’a Musul’un terör örgütü DEAŞ’ın eline düşmesinin daha iyi olduğunu söylediğini ifade etti.
Zebari açıklamasında ayrıca terör Örgütü DEAŞ’ın Musul’a girmesiyle birlikte Ordu’daki 5 askeri tümen’in bıraktığı çok sayıda silah ve Mühimmatı ele geçirdiğini ifade etti.
Maliki’nin Irak Ordusu ile Peşmerge arasında çatışma çıkmasını istediğini bildiren Babekir Zebari, Maliki’nin iki taraf arasındaki çatışmaların daha sonra savaşa dönmesini amaçladığını söyledi.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.