NÜCEYFİ – YILDIZ GÖRÜŞMESİ

15 Şubat 2017

1bii

Cumhurbaşkanı yardımcısı Usame El Nüceyfi, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı kabul etti. Yapılan görüşmede Irak – Türkiye ilişkileri, Musul Operasyonu ve terörle mücadele konuları ele alındı.
Görüşme sırasında konuşan Cumhurbaşkanı yardımcısı Usame El Nüceyfi, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin DAEŞ’e karşı büyük zaferler elde ettiğini belirtti. Ninova Muhafızları’nın kurtarma operasyonunda rolü olduğunu söyleyen Nüceyfi, Ninova Muhafızları’nın görevinin Musul’un Doğu Yakası’nın yarısında kontrolü sağlamak olduğunu ancak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı’nın talimatı doğrultusunda kentin etrafına çekildiğini bildirdi. Bu kararın haksızlık olduğunu ve siyasi hedefi olduğunu ifade eden Nüceyfi, kararın kurtarma operasyonu öncesi varılan siyasi anlaşmaya da aykırı olduğunu kaydetti.
Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ise, terörle mücadele ve özellikle Nivova Muhafızları olmak üzere Iraklılara eğitim verilmesi konusunda Türkiye’nin  çalışmalarını anlattı. Yıldız, Türkiye’nin  Irak’ın birlik ve beraberliğinden yana olduğunu da sözlerine ekledi.

Kerkük.net

 

 

 

 

Comments are closed.