NATO Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel’de başladı.

16 Şubat 2017

duzeltme-nato-savunma-bakanlari-bruksel-de-9264499_1674_o

NATO Savunma Bakanları Toplantısı  Brüksel’de başladı. Toplantı, büyük müttefiklerden ABD’deki yönetim değişikliğinin ardından yapılan ilk üst düzey toplantı olması açısından büyük önem taşıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi Brüksel’deki NATO Karargahı girişinde basına açıklamalarda bulundu.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Atlantik ötesi güvenliği için kritik bir zamandayız. İttifakın değişen zorluklar karşısında güçlü ve esnek olmasını sağlamak için gereli kararları alacağız.” dedi.
Stoltenberg, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi Brüksel’deki NATO Karargahı girişinde basına açıklamalarda bulundu.
Gelişen olaylar ve zorluklar göz önünde tutulduğunda NATO ittifakının güçlü bir şekilde devam etmesini sağlayacaklarına dikkati çeken Stoltenberg, “Atlantik ötesi güvenliği için kritik bir zamandayız. İttifakın değişen zorluklar karşısında güçlü ve esnek olmasını sağlamak için gerekli kararları alacağız.” diye konuştu.
Stoltenberg, güçlü bir NATO ittifakının gerek Avrupa’nın gerekse Kuzey Amerika’nın güvenliği için yararlı olduğunu, NATO’nun ortak savunma uygulamalarını son iki yıldır ciddi ölçüde artırdığını, yıllardır düşüş gösteren savunma harcamalarının artık yükselmeye başladığını söyledi.
Bugünkü toplantıda, ittifakın doğusundaki gelişmelerin değerlendirileceğini anlatan Stoltenberg, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya 4 çok uluslu birliğin yerleştirilmesinin NATO’nun müttefiklerini korumaya hazır ve kararlı olduğunu net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.
Napoli’de veri paylaşım merkezi kurulacak
Stoltenberg, terörle mücadelede NATO’nun nasıl daha fazla katkı sağlayabileceğinin ele alınacağını anımsatarak, ittifakın terörle mücadeleye katkı sağlamak için Napoli’de veri paylaşım merkezi kurma kararı alacağını belirtti.
Siber güvenliğin NATO için önemli olduğuna işaret eden Stoltenberg, 2016′da NATO’ya karşı ayda 500 siber saldırı gerçekleştirildiğini hatırlattı.
Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması
Stoltenberg, bir gazetecinin, Rusya’nın 1987 yılında imzalanan ve orta menzilli karadan atılan füzeleri yasaklayan “Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması”nı ihlal ederek, uzun süredir denediği güdümlü nükleer füzelerden birini gizli şekilde bir üsse konuşlandırdığı iddiası ile ilgili sorusu üzerine, “NATO ittifakı için Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’na uymaması ciddi kaygıya neden olur. Özellikle nükleer silah kontrol anlaşmalarına uyum büyük önem taşıyor ve anlaşmalara uygun olmayan her davranış ittifak için kaygı kaynağı olur.” ifadelerini kullandı.
NATO Ukrayna’ya hem siyasi hem de fiili destek sağlıyor
Yapılan son anketlerde Ukrayna halkının NATO’ya güveninin azaldığına yönelik bir soruya Stoltenberg, “NATO, Ukrayna ile güçlü bir ortaklık geliştirdi. NATO, Ukrayna’ya hem siyasi hem de fiili destekler sağlıyor. İttifak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Minsk ateşkes anlaşmasının tam uygulanmasını destekliyor. Ukrayna, demokratik bir toplum. Demokratik toplumlarda, farklı görüşler, fikirler ve açık siyasi tartışmalar olması beklenir. Ukrayna’ya yönelik taahhütlerimize bağlıyız.” yanıtını verdi.
NATO toplantısında Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temsil edecek.

Brüksel’de 27 bakanın katıldığı toplantıda ABD’yi Savunma Bakanı James Mattis temsil etti. ABD Savunma Bakanı, “NATO, ABD ve birbirine bağlı transatlantik topluluğu için temel dayanak noktası olmayı sürdürüyor” vurgusu yaptı.
Mattis, “Dünyadaki en iyi savunmadan faydalananların, özgürülüğü savunmak için kendi paylarına düşen harcamayı yapması yönündeki talep adil” diyerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’ya ilişkin sözlerini savundu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de toplantı öncesinde birliktelik vurgusu yaparak “NATO müttefiklerini korumaya kararlı” ifadelerini kullandı.
Toplantıda NATO üyesi ülkelerin, ABD’den NATO’ya bağlılığına dair güvence istedikleri belirtiliyor. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump seçim kampanyası sırasında Kuzey Atlantik Paktı’ndaki müttefiklerine de sıklıkla eleştiriler yöneltmiş ve Avrupa ülkelerini sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlamıştı.

www.yenisafak.com

 

 

 

Comments are closed.