Tarihi Yapılar Dim Dik Ayakta

16 Şubat 2017

i

Medeniyet ve tarih kokan Kerkük şehri bir de içindeki tarihi hanlarla da meşhur.Eskiden Kerkük’e gelen ziyaretçiler ve misafirlerin oteli konumundaki bu hanlar bugüne dek dim dik ayakta. Hanlara ya kişisel isimler ya da içinde satılan mallara göre isimler verilmiş durumda.

Hanlar ve hanlarım isimleri Kerkük’ün Türkmenliğini bir kez daha kanıtlıyor.
Bu hanlar Türkmen isimleri ile aslını ortaya koyuyor.
Kerkük’te ezelden beri bulunan hanlar eskiden otel ve ticari merkez olarak kullanılırdı.Bu tarihi hanların zemin katları da eskiden ticari mallar ve hayvan yemlerinin saklandığı yer depo olarak kullanılırdı.
Mimarı yapısı ile de ünlü olan bu hanların yukarı kısmındaki odalar ise Kerkük’e gelen yolcu ve misafiler için tasarlanmış durumda.
Bu hanlar kentteki değişik kültürleri bir araya getirirdi, diğer şehirlerden gelen misafirlere ev sahipliği yapardı.
Ayrıca Vatandaş Ahmet Kaleli ise bu hanların çoğunun taş ve alçıdan yapıldığını belirterek hanların daire ve kubbe şeklinde olduğunu bildirdi.
Bu hanların çoğunun isimlerini mallardan aldığını ve bu hanların (Hurma Hanı,Yoğurt Hanı,Kömür Hanı) olduğunu bildirdi. Kerkük’teki hanların sayısının 15′i aşarak en ünlü hanlardan Belediye Hanı,,Kazı Hanı,,Hindiler Hanı,,Gümrik Hanı,Beyaz Hanı,,Esaad Beg Hanı,Gülbani hanı,Gavurlar hanı,Çukur Hanı,Dede Hamdi Hanı,Kervancı Hanı ve Almeşah Hanı olduğunu belirtti.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.