Irak Kürdıstan Bölgesel Yönetimi, PKK’yı Uyardı

07 Mart 2017

bbbb

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, terör örgütü PKK’nın Suriye’den Irak’ın Sincar ilçesine ağır silahlarla konuşlanmaya devam ettiği uyarısında bulundu.
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, PKK’yı uyardı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, terör örgütü PKK’nın Suriye’den Irak’ın Sincar ilçesine ağır silahlarla konuşlanmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Irak Kürdıstan Bölgesel Yönetimi, Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığınca, PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığı ve örgüt hakkındaki son gelişmelere ilişkin bir yazılı açıklama yapıldı.
PKK’nın Irak-Suriye sınırı üzerindeki askeri hareketliliğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

PKK, Suriye’den ağır silahlarla Kürdistan Bölgesi’nde tansiyonu yükseltmek için Sincar’a bağlı Hanesur köyü ve sınır bölgesine güç takviyesi yapmaya devam ediyor. Örgüt, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Ezidi halkının iradesi dışında Sincar’da konuşlandı.

Kürdistan Bölgesi, hiçbir suretle yasal olmayıp, silahlı bir bölgenin kurulmasına müsaade etmeyecektir. Kürdistan Bölgesi, PKK militanlarının Sincar’dan çekilmesi çağrısını yineliyor.”
Açıklamada, Peşmerge Bakanlığının, DEAŞ’ın saldırılarına maruz kalan Sincar’daki Ezidilerin güvenliğinin sağlanması için verilen çabalar kapsamında şimdiye kadar 8 bin Ezidi savaşçıyı bünyesine aldığı ve daha fazlasının alınmasını için de görüşmelerin devam ettiği bilgisi aktarıldı. Sincar’da konuşlanan PKK üyelerine İran destekli ve Haşdi Şabi güçlerinin mali destek vermeye devam ettiği ifade edildi.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.