Dr. Suphi Sabır Abdulkadir Vefat Etti

13 Mart 2017

d111

Eczacı Doktor Suphi Sabır Abdulkadir vefat etti. Kerkük’ün Musalla Mezarlığında Eczacı Doktor Suphi Sabır Abdulkadir’in toprağa verilme merasimi gerçekleşti.

85 yaşında vefat eden merhum Doktor Suphi Kerkük’ün önde gelen şahsiyetlerden biriydi.toprağa verme merasiminde Türkmen şahsiyetler, siyasi şahsiyetler, doktorlar ve vatandaşlar hazır bulundu.

Doktor Suphi Sabır Abdulkadir 1932 yılında Kerkük’ün Musalla semtinde dünyaya geldi, 1945 yılında ilk okulu, 1948 yılında orta okulu ve 1950 yılında lise’yi tamamladı. Merhum Suphi Sabır 1955 İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu, aynı yılda vatana geri döndü ve askerliğini yaptı. 1958 yılında eczacılık işine başladı ve son günlerine kadar bu mesleği sürdürdü. 1960 ve 1963 yılları arasında Çocuk Koruma Derneği Sekreteri seçildi, 1963 yıllında Doktorlar ve Eczacılar Sandika Sekreteri seçildi. 1961 ve 1968 yılları arasında Kerkük yerel Meclis üyesi oldu. 1974 ve 1976 yılları arasında Kuzey bölgenin Disiplin Komitesi Başkanı seçildi.1976 ve 1978 yılları arasında eczacılar sendikası başkanı seçildi. Merhum Subhi Sabır 1970 yıllında Cezaiyr, 1972 yıllında Bağdat , 1978 yıllında Fas, 1980 yıllında Kuveyt ve 1981 yıllında Ürdün’da düzenlenen bilimsel konferanslara katılmıştı. 2003 yıllında eski rejimin devrilmesinden sonra Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanı ve Türkmen İstişari Meclisi başkanı görevlerini yürütmüştü. 2005 yıllında Türkmen Karar Partisi üyesi seçildi.

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi Türkmeneli TV objektiflerine merhum Doktor Subhi hakkında konuştu ve şöyle devam etti:

Çok değerli bir ağabeyimizi kaybettik, milliyetçi, millet sevgisi içinde 2003 yılında biz ilk Kerkük’e giriş yaptığımız günde bizi karşılayan ağabeylerimizden  birisiydi. Yaşı ilerlemesine rağmen içinde genç mücadeleci, milliyetçi bir ruhu vardı. Kendisinde millet sevgisi, bayrak sevgisi, vatan sevgisi vardı. Kendisi isteyerek Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı görevini yaptı. O zor şartlar altında görevini yaptı. Vefat ettiği güne kadar davadan, millet sevgisinden hiç bir gün geri kalmadı. Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı görevine çıktıktan sonra nasihatleriyle, toplantılara katılımlarıyla bütün milli münasebetlerde olduğu zaman değerli ağabeyimiz bize ilham kaynağıydı. Milletimizin başı sağolsun.

Eczacı Mehmet Sıtki, Kerkük’ün Eczacılar Sendikası adına başsağlığı diledi ve şöyle devam etti:

Kerkük milleti için büyük bir kayıptır. Bizim aziz arkadaşımız Dr. Suphi Sabır’ın yeri inşallah yeri cennet olur, Allah rahmet eylesin. Bizim aziz arkadaşımız en değerli insanlardan birisidir ve bizim kalbimizdedir.

Merhum Dr. Suphi Sabır’ın oğlu Murat Suphi Sabır ise babasının cenaze merasiminde bulunanlara teşekkür etti ve şu ifadeleri kullandı:

1958 yılından itibaren milletimiz için hizmette bulundu, 2005 yılında Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı görevini yaptı. İnşallah herkes memnundur kendisinden, insanları yoksul koymadı Gelenlerden de çok memnunum, herkese teşekkür ederim. Vasiyetin göre Musalla türbesinde gömülmeyi istemişti ve istediğini yaptık. Türkmeneli TV ekibinden ve  gelen  insanlardan da çok memnunuz.

Taziye merasimi 12 mart tarihinden itibaren Kerkük’ün Tisin semtindeki Emir El Muminin Cami’nde düzenlenecektir.

 

Kerkük.net

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.