CAFERİ – YILDIZ GÖRÜŞMESİ

15 Mart 2017

b

Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi, Bağdat’taki Bakanlık Genel Merkezi’nde Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı kabul etti. Görüşmede taraflar Bağdat’ı ve Ankara’yı ilgilendiren ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konularını görüştü. Görüşmede ayrıca Iraklıların teröre karşı verdiği destek de  konuşuldu. Caferi, Irak’ın Türkiye ile ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduğunu ve birlik ve beraberlik içerisinde her iki milletinde ortak hedeflere kardeşlik ve kültür yolu ile ulaşılacağını söyledi. Caferi, Ankara’nın Iraklı göçmenlere yardımlarından da övgü ile bahsetti.

Caferi konuşmasının devamında Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretinin olumlu geçtiğini ve bizim üzerimize düşenler de ziyarette ele alınan anlaşmaları yerine getirmektir dedi. Caferi iki ülke arasında ikili ilişkilerin geliştirilebilmesi için Stratejik İşbirliği Yüksek Kurulu üçüncü toplantısının yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Caferi bölge ülkeler ile her zaman işbirliği içerisinde olduğunu ve her zaman güvenlik ve istihbarat konusunda işbirliğe hazır olduklarını belirtti.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, ülkesinin ilişkilerin güçlendirilmesine çalıştığını ve  Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın ziyaretinin amacının da aynı olduğunu belirtti. Yıldız, ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile Irak Su Kaynakları Bakanının Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Musul’da bulunun Türk askerlerinin hedeflerinin Irak’ın güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti. Yıldız, Türkiye, Irak’ın gerçek ortağı olduğunu , teröre karşı verdiği mücadelede ve bölgede yaşanan sorunları çözmeye çalıştığını söyledi. Yıldız, Irak güçlerinin zaferlerinden övgü ile bahsederek ülkesinin her zaman desteğinin süreceğini söyledi.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.