Türkmen Milletvekillerinden Kerkük Valisi’nin Kararına Tepki

17 Mart 2017

g

Başkent Bağdat’ta Parlamento Binası’nda basın toplantısı düzenleyen Türkmen milletvekilleri Kerkük Valisi’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının Kerkük’te devlet dairelerinde asılması yönündeki kararını sert bir dille  eleştirdiler.
Basın toplantısında açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Milletvekili Erşat Salihi, Anayasanın 40. madde uyarınca Kerkük’ün anlaşmazlıklı bölge olduğunu ifade etti.
Kerkük’ün Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne değil Merkezi Hükümet’e bağlı olduğunu kaydeden Salihi, Anayasanın 23. maddeye göre seçimler yapılana kadar Kerkük’te durumun olduğu gibi kalmasının öngörüldüğünü ifade etti.
Irak Anayasası’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı illeri açıkca belirttiğini kaydeden Salihi, Merkezi Hükümet’in Kerkük’teki petrol, ekonomi ve güvenlikten uzaklaşmasının ardından oldu bitti politikasının uygulandığını belirtti.
Türkmen milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile bir araya gelerek kendisiyle Kerkük ve Tuzhurmatu’da meydana gelen tüm anayasal ihlalleri konuştuklarını ifade eden Salihi, Türkmen milletvekillerinin Ulusal İttifak Başkanı Ammar El Hekimi de ziyaret ederek kendisini Kerkük ve Türkmen bölgelerinde  olup bitenler hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini söyledi.
Öte  yandan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkan Yardımcısı Milletvekili Hasan Turan, bu anayasa ihlallerine karşı Başbakan Haydar El İbadi’yi göreve çağırdı ve şöyle devam etti:
Türkmen milletvekilleri olarak imza topladık ve Başbakan Haydar El İbadi’ye bir metin yazdık. Sayın Vali beyin yaptığı bu çıkarttığı emir Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kamu daireleri üzerinde bayrak asmaları yanlıştır, anayasayai kanunlara aykırıdır ve biz hiç bir şekilde bunu kabul etmeyeceğiz. Sayın Başbakandan net ve açık bir şekilde açıklama bekliyoruz, bu konuda bizi aydınlatsın. Biz Türkmenler olarak bu olayı ne bugün ne de yarın asla kabul etmeyeceğiz.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.