Türkmeneli Partisi Başkanı Sarıkahya’dan Kerkük Valisi’nin Kararına Tepki

17 Mart 2017

bbbbbbbbbb

Kerkük’te meydana gelen ve özellikle Türkmen sivillere karşı öldürme, silahlı soygun ve sivilleri tehdit etme olaylarıyla ilgili bir tepki de Türkmeneli partisi başkanı Riyaz Sarıkahya’dan geldi.

Türkmeneli Partisi Başkanıi Riyaz Sarıkahya,  Türkmeneli Televizyonuna verdiği özel demeçte, Kerkük’te meydana gelen güvenlik ihlalleri konusunda uyarılarda bulundu.

Sarıkahya Kerkük il Meclisi’ni hizmet ve güvenlik alanlarında vazifesini yapmaya davet etti ve şöyle devam etti:

İnsanlar vurulmakta, öldürülmekte, evleri soyulmakta, insanlar tehdit edilmektedir. Hem hizmet, hem güvenlik yönünden Kerkük’te ciddi anlamda bir idari boşluk vardır. Bu  daha öncelerden beri rahatsız olduğumuz bir husustur, Kerkük’teki yetkililere çağrıda bulunduk ancak bu meseleyi ciddiye alan kimseyi görmedik. Bu da demek oluyor ki bu mesele bilinçlidir. Yapan taraflarda çetelerdir ama  korunan çetelerdir. Kerkük’te bu durumun, rahatsızlığın devam etmesi halinde şehirde ister istemez  farklı gelişmeler ortaya çıkabilir. Kerkük İl meclisi büyük ölçüde felç durumdadır. Kerkük halkına yeterince hizmet verilmemektedir. Oradaki İl Meclis üyelerinden ricamız, seçime kadar bu meseleyi bu şekilde bırakmayın. Kerkük’te seçim olacak, yeni İl Meclisi seçilecek ama son ana kadar görevinizi yerine getirin. Bu meseleye bir dur demeye çalışın, soruşturmalar yapın, polis dairesine gidin ve meselenin gerçek yüzünü, bu çetelerin kim olduğunu, kimler tarafından korunduğunu  öğrenin.

Kerkük valisinin Kerkük’te tüm kamu binalarında Kürdistan bölgesel yönetiminin bayrağının asılması yönündeki kararlarıyla ilgili de konuşan Sarıkahya, kararlarının anayasadaki 140. Maddeye aykırı olduğunu , Kerkük’te siyasi ve idari sorunlara yol açacağını ifade etti ve şu ifadeleri kullandı:

Daireler, resmi kurumalar üzerinde Irak bayrağının yanında Kürdistan bayrağının asılmasını öngören Kerkük İl Meclisi’ne böyle bir teklifte bulundu, bunun Meclis kararıyla onaylanmasını istiyor. Tabi ki biz bu aşamada bunu çok yanlış bulduk. Bir resmi kurum iki bayrak taşıdığı zaman demek ki o iki idareden de talimat almaktadır, yönetilmektedir. Bu madde anayasadaki 140. Maddeye aykırıdır. Biz Kürdistan bayrağına karşı değiliz, Kerkük’teki Kürt kuruluşlarının hepsinin üzerinde Kürt bayrakları var hatta Kürdistan okullarında bayrakları var, Türkmen okullarının bazılarının üzerinde de Türkmen bayrağı var ancak resmi kurumlarda kullanıldığı zaman ister istemez bazı siyasi problemlere yol açar.
Biz sayın validen eksik önergeyi göndereceğine Kerkük’ün bütününe hizmet eden bir önerge gönderseydi çünkü vali sadece Kürtleri temsil etmiyor. Vali Bağdat Hükümeti’ni temsil ediyor. Kerkük halkının oyuyla gelen bir validir.

Kerkük.net

 

 

 

 

Comments are closed.