Türkmen Dayanışma Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi

20 Mart 2017

unnamed (3)

Türkmen Dayanışma Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği tarafında 2010 yılında başlatılan, 2014 yılında DAIŞ Terör Örgütünün ortaya çıkmasıyla ara verilen Türkmen Dayanışma Toplantısı yeniden toplandı.

Türkiye’de yaşayan Türkmenlerin sıkıntılaı ve karşılaştıkları sorunları belirlemek, belirlenen sorunların çözümünde uygulanacak metodlar üzerinde etrafı olarak konuşuldu. Ayrıca, genel olarak Irak’ta, özel olarak da Türkmeneli bölgesinde yaşayan Türkmenlerin karşı karşıya kaldıkları meydan okumaların elimine edilmesi ile ilgili yöntemler ele alındı.

Toplantıda, aylık olarak yapılması karalaştırılan toplantının bir sonraki oturumunun gündemi “Her Yönü ile Telafer” olacağı karara bağlandı.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, toplantıyla ilgili Türkmeneli Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.
Türkiye’de yaşayan aydın ve önde gelen Türkmenler ile iki hafta da bir ve ya ayda bir burada yaşayan Türkmenlerin sıkıntısıyla baş edebilmek ve 2003′ten sonra bölgede Türkmenlere karşı yapılan haksızlıkları ve meydan okumaları iletmek için bir araya geliyoruz. Yapılan hataları, geçmişte neleri kaybederek bugüne geldiğimizi ve bu hataları tespit ederek tekrar aynı hataların olmaması nedeniyle 2014 yılına kadar ayda bir defa bir araya gelip bu konuları konuşuyorduk.
2014 yılında DAEŞ terör örgütü belasının ortaya çıkışıyla bir ara verildi ve daha sonra tekrar bir araya geldik.
Irak Türkmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi ve Türkmeneli Kültür Vakfı aracılığıyla bu konuyu tekrar canlandırarak bu toplantıları konuştuk ve bu toplantılardan çıkan fikirler yol gösterici niteliğindedir.

Türkmen Şahsiyet Cüneyt Mengü, Araştırmacı – Yazar Habip Hürmüzlü, Türkmen Şahsiyet Selve Dindar,Türkmeneli Kültür Vakfı  Başkanı  Fatih Türkcan Irak Türkmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Abbas Türkmen, Türkmen Edebiyatçı Nesrin Erbil, Araştırmacı – Yazar Prof Dr. Mahir Nakip ve Telafer Hastanesi Başhekimi Salih Efendisi toplantıyı şu sözlerle değerlendirdi:
Türkmen Şahsiyet Cüneyt Mengü: Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği önderliğinde yapılan bu toplantıyı ben destekliyorum ve bu toplantının Ankara’da, İstanbul’da, Kerkük’te, Bağdat’ta daha iyi bir şekilde yapılmasını öneririm.
Araştırmacı – Yazar Habip Hürmüzlü: İnsanların bir araya gelmesi , fikir alışverişinde bulunması, istişare mahiyetinde fikirler üretmesi önemlidir, başarılı olmasını dilerim.
Türkmen Şahsiyet Selve Dindar: Ben de bir kadın olarak her toplantıda ve her konseyde bir kadın bulunmasını istiyorum. Kadınlarında toplanması gerekmektedir. Kadınlar olarak sorunları bilmek ve yardım etmek istiyoruz, bence bu kadınların görevidir. İnşallah bu günden sonra toplantıda bu konuların hepsini konuşuruz ve bir sonuca bağlarız.
Türkmeneli Kültür Vakfı   Başkanı Başkanı Fatih Türkcan: İster Türkiye’de olsun, ister Irak’ta olsun oradaki problemleri biz burada gündeme alırız. Bu toplantıdan sonra ikinci toplantıda da devam edeceğiz.
Irak Türkmenleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Abbas Türkmen: Bizim amacımız bu birliği ve beraberliği halkımıza göstermek, Irak’taki insanlarımıza destek olmak, Türkiye’deki insanlarımızı bir araya getirmenin yollarını araştırmak, elimizden geldiği kadar faydalı olmak, bildiklerimizi tavsiye maksadında Irak’taki milletvekillerimize, siyasetçilerimize temsilcilik aracılığıyla iletmektir. İnşallah bu iş de de muavfak oluruz.
Türkmen Edebiyatçı Nesrin Erbil: Aranızda bulunmaktan hem kıvanç duyuyorum hem de bütün arkadaşları bir arada görmek benim için güzel bir şey. Bütün gruplar bence birleşmelidir, hemfikir olmalıyız, ayrı görüşlerimiz olsa bile aramızda bunu paylaşarak anlaşabiliriz.
Araştırmacı – Yazar Prof. Dr. Mahir Nakip: Türkmen davası bir bütündür, Telafer, Erbil, Kerkük, Tuzhurmatu ve bütün Türkmeneli coğrafyasıyla bir bütündür. Dolayısıyla bu toplantıların murtaza bir şekilde yapılması bu coğrafyanın kucaklanmasında faydalı olacaktır. Devamını dilerim, inşallah geleceğimiz parlak olacaktır.
Telafer Türkmenleri Temsilcisi Salih Efendisi: Telafer Türkmenleri Temsilciliği olarak Dayanışma toplantısına katıldık. Bizim için bu toplantının sonuçları çok önemli. İnşallah biz de tavsiyelere ve fikir paylaşmasına  katılırız.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.