Salihi’den Hükümete Sert Eleştiri

20 Mart 2017

b

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı milletvekili Erşat Salihi, Kerkük Valisi Necmettin Ömer Kerim’in Kerkük’te devlet dairelerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararını bir kez daha reddetti. Salihi Valinin bağlı olduğu partideki iç sorunları nakletmek için Kerkük’te bayrak krizini bilerek büyütmek istediğini belirtti.

Kerkük’teki krizlerle ilgili herhangi bir tutum sergilemeyen Bağdat’taki merkezi hükümeti de sert bir şekilde eleştirdi ve şöyle devam etti:

Bir kaç gündür Kerkük Valisi Kerkük’te bir bayrak krizi yaşatıyor ve bunu da bilerek yaşatıyor çünkü kendi partisinin içerisinde sıkıntı var o sıkıntıyı bizim sahamıza katmak için bunları yarattı.
Irak Türkmen Cephesi olarak , siyasi partiler olarak, Türkmen milleti olarak Kürdistan bayrağının karşısında değildik. Erbil, Süleymaniye, Duhok’ta çok normaldi  ama emri vaki siyasetiyle bunu yapılması yanlış bir adımdır.
Kerkük şimdiye kadar Kürt bölgesi içine girmediği için bu yapılan adım yanlıştır. Memlekette büyük bir olay yaratmak isteniyor, Erbil, Süleymaniye, Duhok’takiler 6 7 aydır maaşlarını alamıyorlar.
Kerkük’te kesinlikle bir istikrar, kardeşlik var ve bunu bozmak isteyenler var. Kerkük halkının bu durumda gözü açık olsun.
Salihi Kerkük Valisi’nin şehirdeki devlet dairelerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararıyla ilgili hiçbir ses çıkarmayan bazı Türkmen yetkilileri de eleştirdi ve cevap vermelerini istedi. Salihi, Kerkük’teki krizlerle ilgili herhangi bir tutum sergilemeyen Bağdat’taki Merkezi Hükümeti de sert bir şekilde eleştirdi.
Salihi, Kerkük valisinin devlet dairelerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılması kararının hayata geçmesi durumunda, tüm Türkmenleri evlerine Türkmen bayrakları asmaya çağırdı.

Kerkük.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.