İngiltere ve Almanya yeni bir ortak savunma anlaşmasına hazırlanıyor

20 Mart 2017

bbbb

İngiltere ve Almanya yeni bir savunma işbirliği anlaşması imzalamaya hazırlanıyor. Anlaşmanın siber güvenlik, askeri eğitim ve deniz güvenliği alanlarını kapsadığını belirtilidi.

İngiliz hükümeti, AB’den ayrılma kararına rağmen Almanya’yla ve AB’yle işbirliğini güçlü bir şekilde sürdürmek istediği mesajını vermek istiyor.
İngiliz Financial Times gazetesi, İngiliz Savunma Bakanlığı’nın anlaşma üzerine çalıştığını açıkladığını, Alman Savunma Bakanlığı’nın da bu bilgiyi teyit ettiğini belirtti.
Anlaşmanın siber güvenlik, askeri eğitim ve deniz güvenliği alanlarını kapsadığını belirten gazete, Almanya’nın da Brexit sonrası dönemde İngiltere ile, Avrupa’nın savunma ve güvenliğinde işbirliğine çok önem verdiğini yazdı.
Hem Londra’nın hem de Berlin’in özellikle Ukrayna krizi ardından Doğu Avrupa’da birlikte hareket etmeye önem verdiğini belirtiliyor.
İngiltere Dışişleri Bakanı Michael Fallon’un, İngiltere’nin farklı AB ülkeleriyle askeri bağları güçlendirmek için görüşmeler yaptığını söylediği de aktarılıyor.

www.yenisafak.com

 

 

 

Comments are closed.