İbadi’den Kerkük’teki ‘bayrak krizi’ne ilişkin açıklama

20 Nisan 2017

-kerkuk-te-kamu-binalari-uzerinde-bayrak-asmaya-haklari-yoktu--1492543970

Geçtiğimiz günlerde Kerkük İl Meclisi’nin tek taraflı aldığı karar ile Kerkük’teki kamu binaları üzerinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bayrağı asılması kararının ardından Başbakan Haydar El İbadi Bağdat’taki Başbakanlık Sarayı’nda düzenlediği haftalık basın toplantısında  Kerkük valisinin talimatı üzerine il meclisinin tek taraflı onayıyla alınan karar gereği kamu kurum ve kuruluşlarında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılmasını kabul etmediklerini yenileyerek, “Kerkük’te kamu binaları üzerine bayrak asmaya hakları yoktu. Bunlar, Irak hükümetine bağlı kurumlardır ve bu yapılanlar yasalara aykırıdır ” şeklinde konuştu.

O bayrakları indirsinler ve parti binalarının üzerine assınlar bunda sorun yok ve bunu başbakan olarak tartışmam” şeklinde konuştu.

Başbakan Haydar El İbadi Bağdat’taki Başbakanlık Sarayı’nda düzenlediği haftalık basın toplantısında , Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde bağımsızlık referandumu yapılmasının Irak ve Kürtlerin çıkarına olmadığını söyledi. “Herkesin farklı umudu ve isteği var ancak DAEŞ’le savaşın sürdüğü ve bölgesel durumun karışık olduğu bu dönemde referandum Irak’ın ve IKBY’deki Kürt vatandaşların çıkarına değildir. Bazı komşu ülkeler de bunu milli güvenliğine tehlike olarak görüyor. Net olarak söylüyorum, ‘Irak ve IKBY’nin halihazırda referandumda hiçbir çıkarı yoktur’. Bu ayrıca IKBY’deki Kürt vatandaşların yararına olmaz ve sorunlara yol açar. Şimdiye kadar elde edilen tüm kazanımlara ciddi zarar verir.Birçok Kürt siyasetçinin görüşü de referandumun şu an için yapılmaması yönünde. Bunlar sanırım daha çok siyasi çatışmaların ürünüdür.” dedi.
İbadi, Irak güçlerinin Musul’un batısında DAEŞ’e karşı yürüttüğü operasyonlar sırasında sivillerin can güvenliğini koruduğunu, çok sayıda DAEŞ  militanını da tutukladığını ve öldürdüğünü söyledi.

DAEŞ’in yüzlerce operasyon hazırlığı yaptığını ve güvenlik güçlerinin çoğunu etkisiz hale getirdiğini söyleyen İbadi, “Bunlar bazı yerlerde planlarında başarılı oldu ve biz de zaman zaman kurban verdik. Düşmanla devam eden bir savaş söz konusu. Bu, hepsini bitirene kadar devam edecek” diye konuştu.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.