Kürt Partilerden Kasım Kazancı’ya Ziyaret

09 Mayıs 2017

18403113_917923851684020_6351662272990880916_n

Irak Türkmen Cephesi Kerkük il Başkanı Kasım Kazancı, Kerkük’teki bazı Kürt partilerin ilişkiler sorumlularından oluşan bir heyeti kabul etti. Yapılan görüşmede Türkmen partilerle Kürt partiler arasındaki ilişkiler ilke Kerkük’teki siyasi ve güvenlik durumu masaya yatırıldı.
Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının Kerkük’te devlet dairelerine asılması ve bunun barışçıl ortama tehlikeli yansımaları ile son dönemde özellikle Türkmenlere karşı artan suikast, adam kaçırma ve soygunlar da görüşme sırasında ele alındı.
Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.
Irak Türkmen Cephesi Kerkük il Başkanı Kasım Kazancı, gerçekleşen görüşmede Kerkük’le ilgili önemli konuları ele aldıklarını kaydetti.
Basın toplantısının ardından Kazancı Türkmeneli Televizyonu’na önemli açıklamalarda bulundu ve şöyle devam etti:
Toplantıda önemli konular ele alındı. Biz ilişkilerimizi kesmedik ve ilişkilerimizin devam etmesi lazım. Kriz yaratıldı, yanlışlar oldu ama ilişkilerimiz devam ediyor.
En önemli konu ise Kerkük içinde Kerkük valisi tarafından tek taraflı bir karar alınmaz. Devlet daireleri üzerinde Kürdistan bayrakları olması büyük bir yanlıştır. Devlet dairelerinde Türkmen – Kürt ilişkileri kötüye gitmektedir.
Öte yandan KYB İlişkiler Sorumlusu Cengiz İzzeddin ise, Kerkük’te Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağının asılmasının ardından ortaya çıkan gerginliği yatıştırmak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.