Akdeniz’deki göçmen faciası: 239 mülteci kayboldu

10 Mayıs 2017

bbb

Akdeniz’deki göçmen facialarına dün bir yenisi daha eklendi. İtalya’ya gitmek için yola çıkan iki geminin Libya açıklarında batması sonucu 239 sığınmacı kayboldu

Akdenizde iki geminin batması sonucu 239 sığınmacı kayboldu. Binlerce mülteciye mezar olan Akdeniz’den her gün yeni bir facia haberi geliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK, Libya açıklarında 2 göçmen teknesinin alabora olarak battığını açıkladı. Faciada 239 göçmenin hayatını kaybettiği öğrenildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Carlotta Sami, yaşanan olayın, kurtarılarak İtalya’nın Lampedusa adasına getirilen iki sığınmacı tarafından doğrulandığını belirtti.

AKDENİZ MEZARLIĞA DÖNDÜ

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) sözcüsü Joel Millman da, Akdeniz’de Libya ile İtalya arasında iki geminin batması sonucu 239 kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı. Akdeniz, son yıllarda Avrupa’ya ulaşmak isterken tekne facialarında can veren göçmenlerin sayısında yaşanan hızlı artışla adeta büyük bir mezarlığa dönüştü. Akdeniz’de bu yıl meydana gelen göçmen facialarında hayatını kaybeden kişi sayısı 4 bin 220’ye yükseldi.

www.yenisafak.com

 

 

 

Comments are closed.