İbadi: PKK Flaması ve Öcalan Posterlerini Kabul Etmiyoruz

11 Mayıs 2017

ibadi2

Başbakan Hadydar El İbadi Başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmasında Kerkük’ün merkezinde terör örgütü PKK’nın flamasınınve Abdullah Öcalan’ın posterlerinin asılmasını asla kabul etmediklerini belirterek, “Bu tür hareketleri kabul etmeyiz çünkü yeni çatışma kapısı aralayacak” dedi.
İbadi aynı zamanda, bu gibi terör örgütlerinin komşu ülkemiz olan Türkiye’ye karşı saldırıda bulunmasına izin vermeyiz. Bunu anayasamız da reddediyor” ifadelerini kullandı.
İbadi ayrıca, Musul’un batısını kurtarma operasyonunda yeni planı devreye soktuklarını belirterek, buradaki operasyonları sivil ve asker konusunda az hasarla yürüttüklerini ileri sürdü.
İbadi, “DAEŞ’in Suriye ile Irak arasında dolaşımını engellemek için güçlerimiz sınıra doğru yaklaşıyor” diye konuştu. Kerkük’e  bağlı Havice’yi DAEŞ’ten kurtarma operasyonunun yakında başlayacağı bilgisini veren İbadi, söz konusu operasyona bütün güvenlik güçlerinin katılacağını bildirdi.
İbadi geçtiğimiz hafta Kerkük’ün 1 Haziran semtinde öldürülen Kuzey Petrol Doğalgaz Müdür Yardımcısı Muhammet Yunus konusuna da değinerek,  Yunus’un öldürülmesi ile ilgili yapılan soruşturmada suikastın  Süleymaniye polisi tarafından düzenlendiğini belirtti.
İbadi, Bağdat’tan Kerkük’e gönderilen soruşturma komisyonunun yaptığı araştırmalara  göre Kuzey Petrol Doğalgaz Müdür Yardımcısı Muhammet Yunus’un öldürülmesinin arkasında  Süleymaniye polisinin olduğunu açıkladı.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.