Kürt Asayiş Güçleri Kerkük’teki Telaferli Sığınmacıları Şehri Terk Etmeye Zorluyor

11 Mayıs 2017

ddd

Terör örgütü DAEŞ nedeniyle Telafer’den kaçan çok sayıda Türkmen Kümbetler köyünde aile bu köyde ikamet ediyor. Kümbetler köyü, terörden kaçan Türkmen sığınmacı aileler için adeta bir sığınak  oldu. yaklaşık 3 yıl önce evlerini ve yaşadıkları şehri terk den Türkmen aileler tüm zorluklara rağmen yaşam mücadelesine devam ediyor. Türkmen sığınmacı ailelerin çektikleri tüm zorluklara karşı, Kürt Asayiş Güçleri Türkmen Kümbetler Köyü’nü bastı ve Türkmen sığınmacı ailelerin resmi evraklarına el koydu. Türkmen vatandaşlar, Kerkük’ü terk ermeleri için kendilerine 10 gün süre verildiğini söylediler.
Türkmen sığınmacılar, Kürt Asayiş Güçleri’nin 10 gün içinde Kerkük’ü terk etmemeleri durumunda haklarında yasal işlem yapılacağını belirttiklerini ifade ettiler.
Türkmen sığınmacılar, Irak Hükümeti ve tüm ilgili mercilerden konuya müdahale etmesini talep ettiler.
Kümbetler köyü halkı ise, Telaferli sığınmacılardan şimdiye kadar kötü bir davranış görmediklerini ve beraber kardeşçe yaşadıklarını söylediler.
Bilindiği üzere İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kerkük yönetiminin Türkmen sığınmacıları için şehri terk etmeye zorladığını bildiriyor.
Türkmen sığınmacı aileleri ülkenin tehlikeli bölgelerine göndermenin yanlış olduğunu ifade eden İnsan Hakları İzleme Örgütü, Kürt Güçlerinin Türkmen sığınmacıları Kerkük’ü ter etmeye zorlamamaları gerektiğini bildirdi.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.