6. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması

15 Mayıs 2017

kkk

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğü ve İTÜ Arı Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek iş birliğinde düzenlenen 6. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarında birinciliğe Biyomimikri Yaklaşımla Kompozit Yaprak Yay Göz Bağlantısı projesiyle Çetin Baltacı layık görüldü. Baltacı’nın hazırladığı ve 25 bin lira ödül kazanan proje, kompozit yaprak yay çalışmalarında sorun olan göz tasarımındaki problemi gidererek ürün kullanımının önünü açıyor. Proje yaprak yayın ağırlığını yüzde 60’a varan oranda azaltarak bu sayede ticari araçları 50 kilograma kadar hafifletebiliyor.

TASARIMDA KAUÇUK BURÇ KAZANDI

Komponent Tasarım Yarışmasında ise öğrenci kategorisinde birinciliğe Eklemeli Üretim Teknolojisi Kullanılarak Kauçuk Burç Üretimi projesiyle İbrahim Cem Öncü, Alperen Bayram ve Aylin Dova layık görüldü. OİB’den 10 bin lira ödül kazanan proje ile araç ağırlığı 1,5 kilogram azalırken karbon salınımında yılda yüzde 2 oranında düşüş sağlanıyor. Proje ayrıca araç başına üretimde 2 bin ila 5 bin lira arası maliyet tasarrufu yaratırken, yine yılda minimum yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu da getiriyor.

OTOMOTİV PAYIMIZ % 1

OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, 2030 yılında araçlardan elde edilen gelirlerin yüzde 50’sinin bağlantı, paylaşım ekonomisi, nesnelerin internetinden geleceğine de işaret ederek, “Bunun 3 trilyon dolar seviyesinde bir pazar olduğu söyleniyor. Dünya otomotiv pazarından aldığımız pay yüzde 1, aynı oranı yeni nesil araç ve bağlantılı işlerde sağlayabilsek 30 milyar dolar eder ki bu da bizim bu sene yapacağımız ihracattan daha fazla” dedi.

www.yenisafak.com

 

 

 

Comments are closed.