BAĞDAT’TA TÜRKMEN KURULTAYI DÜZENLENDİ

18 Mayıs 2017

18556286_1392798630811351_7599469562971735917_n

“Birleşik Irak’ta Türkmenlerin Geleceği” sloganı altında Parlamento Başkanı Selim El Cuburi’nin hiayesinde, Birleşmiş Milletler Irak Misyonu koordinasyonuyla başkent Bağdat’ta Türkmen Kurultayı düzenlendi.
Parlamento Başkanı Selim El Cuburi, Ulusal İttifak Başkanı Ammar El Hehim, Birleşmiş Milletler Irak Misyonu Temsilcisi Jan Kubis, siyasi liderler, Cumhurbaşkanlığı, Parlamento Başkanlığı ile Başbakanlık temsilcileri, büyükelçiler, Türkmen bakan ve milletvekilleri, parti başkan ve temsilcileri, İl meclis üyeleri ve Türkmeneli bölgesinden Türkmen şahsiyetler kurultayda hazır bulundu.
Parlamento Başkanı Selim El Cuburi kurultayda bir konuşma yaptı. Türkmenlerin diğer milletlerle Irak’ın vücudunu oluşturduğunu belirten El Cuburi, Türkmenlerin binlerce yıldan bu yana Irak’ın asil milletlerinden olduğunu kaydetti.
El Cuburi, Türkmenlerin kararlarda ve yönetimde karar alma  hakkı olduğunu vurguladı
Düzenlenen Türkmen Kurultayı’nda Ulusal İttifak Başkanı Ammar El Hekim de bir konuşma yaptı. Türkmenlerin Irak’ta diktatörlükten önce ve sonra can verdiklerini belirten El Hekim, Irak’ın birlği için çaba harcanması gerektiğini söyledi.
Birleşmiş Milletler Irak Misyonu Temsilcisi Jan Kubis ise yaptığı konuşmada, birleşik, istikrarlı ve güvenli Irak için Türkmen Kurultayı’nın diyaloğun pekiştirilmesindeki önemine vurgu yaptı.
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi kurultayda konuşma yaptı. Türkmenlerin Irak’tan taleplerini dile getiren Salihi, Parlamentodan, devrik rejim tarafından gasp edilen Türkmen arsalarının iade edilmesini öngören yasaların çıkarılmasını istedi. Türkmenlerin anayasal haklarını düzenleyen yasanın çıkarılmasında acele edilmesini talep eden Salihi, Hükümet’ten Cumhurbaşkanlığı, Parlamento Başkanlığı , Başbakanlık ve Güvenik Komutası’nda Türkmenlerin maruz kaldıkları haksızlıkların giderilmesini istedi.
Türkmen sığınmacıların evlerine dönmeleri için gereken adımların atılmasını da talep eden Salihi, Hükümet’ten Türkmence eğitimi ile ilgilenmesini de istedi.
Öte yandan Türkmen Milletvekili Şeyh Muhammet Taki Mevla, barış içince yaşamaya inandıkları için Türkmenlerin her zaman Irak’ta barışın sağlanmasına yardımcı olan bir faktör oldujlarını  belirtti.
Şeyh Muhammet Taki Mevla, cumhurbaşkanlığı, Parlamento Başkanlığı ve Başbakanlık’tan Türkmenlere tüm haklarının verilmesini talep etti.
Bu arada Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclis üyesi Ali Mehdi, düzenlenen kurultayın Irak’taki Türkmenler için en büyük ve en önemli toplantılardan biri oldğuunu ifade etti.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.