MUSUL’U KURTARMA OPERASYONU

29 Haziran 2017

lll

Terör örgütü DAEŞ eski şehirdeki son karargahlarında yürütülen askeri operasyonların ilerlemesi neticesinde Musul’da son nefesini alıyor.

Ey Ninova Geliyoruz Operasyonlar Komutanlığı Irak ordusuna bağlı 16. Piyade Tümeni birliklerinin Musul’un batı yakasındaki eski şehirde Hazret El Sade ve El Ahmediye bölgelerinin twerör örgütü DAEŞ’ten geri alındığını ve binaların üzerinde Irak bayrağının asıldığını bildirdi.
Komutanlık ayrıca Federal Polis Güçlerinin Musul’un batı yakasındaki eski şegirde El Beyt, Ras El Cadde ve El Meşahede semtlerinin kurtarıldığını ve bölgedeki binaların üzerinde Irak bayrağının asıldığını duyurdu.
Öte yandan Federral Polis Komutanlığı güçlerinden 4 bölümün  eski şehirin merkezindeki El Faruk Caddesi’nden harekat başlattığını, Bab El Top, Sarachane, Babcedit ve Bablekeş bölgelerine yönelik ilerlediğini bildirdi.
Federral Polis Komutanı Raid Cevdet basına yaptığı açıklamada, Federal Polis Güçlerinin ordu uçaklarının desteği ile eski şehirin güneyinde 3 yönden ilerlediğini belirterek, sayıları 300′e yakın olan DAEŞ üyeleri ile çatıştıklarını duyurdu.
Cevdet ayrıca, güçlerinin eski şehirin % 70′ini ele geçirdiğini belirterek terör örgütü DAEŞ saflarında çok ciddi can ve mühimmat kaybı yaşandığını belirtti.
Raid Cevdet, güvenlik güçleri terör örgütü DAEŞ arasında çıkan çatışmalarda 5′i DAEŞ komutanı 63 teröristin öldürüldüğünü ve 14 bomba yüklü araç ve 52 bombanın imha edildiğini duyurdu.

Raid Cevdet açıklamasının devamında, eski şehirde terör örgütü DAEŞ tarafından 5 bin sivilin göz altında olduğunu bildirdi.
Bu arada savaş medyahı Musul’un yakasındaki Domis ve Sumer semtlerine eski şehirden Dicle Nehrinden  yüzmek isteyen 5 DAEŞ teröristinin öldürüldüğünü duyurdu.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.