Ali Mehdi: Türkmenler Yargıya Başvurdu

05 Temmuz 2017

k

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Keerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, Türkmeneli Televizyonu’na özel açıklamalarda bulundu.
Kerkük’te Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı asılması kriziyle ilgili konuşan Mehdi, Türkmenlerin bu konuda yargıya başvurduklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

2003′ten beri Kerkük Meclisi’nde bir sorun vardı ve bu sorun, Mecliste alınan kararlar bütün meclis üyelerinin ve ya  meclisi teşkil eden partilerin uyum içinde olması gerekirdi fakat bu 2003′te olmadı.
Daha sonra 7-8 sene sonra yurt dışında  toplantılar yapıldı ve meclisteki bütün kararların bütün partilerin uyumu ilgili olması kanaatine varıldı fakat bu da 2010 yılına kadar devam etti.
2010 yılından bu güne  kadar Kerkük Meclisi’nde bütün kararlar tek taraflı alınmaktadır yani meclisi teşkil eden Kürt, Arap ve Türkmenlerin değil  değil yalnız Kürtlerin çoğunluğuyla oluşturuldu ve mecliste  kararlar kendi lehlerine   alınıyor.
Meclis Başkanlığı dahi bize yetki verilmedi. Biz her zaman diyalogdan, Kürt partilerle görüşerek çözümden yana olduk fakat maalesef kendileri çözümden yana olmadılar.
En son olayda Kerkük’te bayrak krizi oldu.
Bayrak krizinden sonra biz yine diyaloga çağırdık. Kerkük Kürdistan değil, Kerkük’te bütün kararların bütün etnik grupların katılmasıyla olur dedik ama bizi yine dinlemediler ve bayrak kararını aldılar.
Bizim tek bir çaremiz kaldı o da Anayasa mahkemesine başvurmaktır. Başvurmadan önce yine meclise bir yazı yazdık ve 1 ay içerisinde bize cevap vermediler.Aldığınız karar yanlıştır, bunu tartışalım ve görüşelim dedik ve yine cevap vermediler daha sonra da biz Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme bir kaç gün önce bu konuyu görüştü ama konuyu 24.07.2017′ye tecil etti.Halımız bilsin ki bir her zaman olaylara karşı çıkmıyoruz, biz her zaman diyalogdan yanaydık ama karşı taraf hiç bir zaman bizi göz önüne almadı. Her zaman tek başına karardan yana oldu. Bu yüzden izim tek çaremiz Anayasa Mahkemesi’ydi. Anayasa Mahkemesi 24.07.2017 tarihinde bu konuyu tekrar ele alacak.
Adil bir mahkeme olursa bizden, Kerkük’ten yana karar verir. Kerkük’te tek tarafı çözüm olmadığını, çözümün bütün taraflarla oturup tartışılmasını anlatmak istedik.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.