Salihi, 9 Temmuz 1980 tarihinde idam edilen Türkmen şehitleri andı

10 Temmuz 2017

Ersat-salihi-715x485

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 9 Temmuz 1980 tarihinde devrik rejim tarafından idam edilen Türkmen şehitleri andı.
Türkmeneli Televizyonu’na konuşan Salihi, Türkmen milletini şehitlerin yolunda yürümeye davet etti ve şu ifadeleri kullandı:
37 sene önce 29 – 30 Haziran tarihlerinde Türkmen Kurtuluş Ordusu ekibi Saddam tarafından idama mahkum oldular ama 9 Temmuz 1980 tarihinde saat 06:00′da 8 gencimiz Bağdat Abuyrev Cezaevinde infaz edildi. 9 Temmuz 1980 tarihinde şehit edilen gizli Türkmen Kurtuluş Ordusu mensupları bütün Türkmen bölgelerinde vardı. Bütün Türkmen bölgelerini kapsayan şehitlerimiz vardı. Bunun büyük bir manası vardı. Özellikle Türkmeneli Bölgesi, Türkmen hareketini devam ettirmek için gizli teşkilatlarını ve ordularını kurmuştur.
Türkmen Kurtuluş Ordusu’nun kurulma, teşkilatlanma, faaliyet yapma sebebinin lider kadrolarımız tutulduktan sonra özellikle 1978 – 1979 senesinde onların hareketini devam etmesi için ciddi bir şekilde faaliyetlerini sahaya indirmişlerdir.
Ben buran Türkmen milletine sesleniyorum, bugün gibi sabah 06:00′da gençlerimiz canını verdiği zaman biz ne yapabiliriz. Bizim 2 önemli görevimiz var. Birincisi, şehitlerimizi anmak, şehitlerin ailelerine yardımcı olmak, şehitlerimizin ruhuna Fatiha suresi okumak. İkincisi de, şehitlerimiz bizler için, bu topraklar için şehit edildiler. Biz bayrağımıza sarılıp, milli varlığımız korumak için toprağımızı, kimliğimizi mezhepsel projelerden uzak olarak yapmış olursak şehitlerimize en iyi görevi yapmış oluruz.
Değerli Türkmen milleti, hassas bir durumdan geçmekteyiz. Kerkük, Tuzhurmatu, Telafer, Musul, Diyale, Amirli, Karatepe, Kifri’nin geleceği üzerinde oyunlar büyüktür.
Sokaklarda teker teker dolanıyorlar çünkü Türkmen milletini referanduma göndermek, ikna etmek istiyorlar, cephesinden uzak tutmak istiyorlar ama o şehitler bizim şehitlerimizdir. Biz de Türkmen milleti olarak o şehitleriz izinde yürüyerek, üzerimize zorla şartlar koyanlara dirençli olalım.
Aziz Türkmen milleti, her yıl bunu hatırlatmak mecburiyetindeyim. Şehitlerimizin lise çağlarındayken canlarını feda ettiler.
Ey Türkmen, sen Türkmen milleti için ne yaptın ? Türkmen senden iş bekliyor.
Biz partiler , milletvekilleri olarak Türkmen milletinin problemlerinin, acılarının farkındayız. Özellikle bugünlerde büyük bir güvenlik sorunumuz var. Coğrafyamız üzerinde oyun çok. Şehitlerimizin ruhlarının şad olmaları için bir el, bir yürek olalım.
Kısa vadeli siyasetlere, gülümsemelere bakmayın. Siyasetçilerin 50, 100 yıl sonrasını düşünmesi gerekmektedir. Biz bugün kendimizi düşünmeyelim. Babalar, anneler kendinizi değil, torunlarınızı düşünün. Gelecekte torunlarınız milletine bağlı, Türkmen milletinin varlığını devam ettirmek, mezhepsel projelerden uzak olmaları lazımdır. Temmuz ayı bizim için şeref ayı, şehadet ayıdır. Şehitlerimizin izinden gitmemiz gerekmektedir. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Ailelerine başsağlığı dilerim. Türkmen milletine de direnişli, mukavemetli, dirayetli millet olduğundan umutluyuz ve inşallah bu umutla yaşayacağız.

Kerkük.net

 

 

 

Comments are closed.