Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz İle İlgili Açıklamalarda Bulundu

17 Temmuz 2017

39707603_303

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler anısına TBMM’de düzenlenen törende konuştu.
“15 TEMMUZ HEP BERABER GÖRDÜK Kİ KÜLLERİN ALTINDA KOR BİR ATEŞ YANIYOR”

Erdoğan, “Türkiye’nin yakın tarihinde yaşadığı en büyük ihanet işgal ve darbe girişimi olan 15 Temmuz’un birinci yıl dönümü vesilesiyle buluştuk. Türk milleti 15 Temmuz’da herhangi bir topluluk değil tam anlamıyla millet olduğunu hem de nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz hep beraber gördük ki küllerin altında kor bir ateş yanıyor. Vakti saati geldiğinde o kor ateş istiklaline ve istikbaline el uzatan herkesi yakan aleve dönüşüyor. 15 Temmuz’da yedi düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik” diye konuştu.
“TÜRK MİLLETİ 15 TEMMUZ’DA ORDULAŞMIŞ BİR İHANET ÇETESİNE KARŞI YÜREĞİNDEKİ İMANI İLE MÜCADELE VERDİ”

Erdoğan, “Savaşlar ordular arasında olur. Türk milleti 15 Temmuz’da ordulaşmış bir ihanet çetesine karşı yüreğindeki imanı ve çıplak elleri ile mücadele verdi. Benim milletimin elinde silah mı vardı? Benim milletim o alçakçalara karşı elindeki bayrağı yüreğindeki imanı ile yürüdü. Dünyada bunun başka bir örneği yok. Kurşunu göğsünde durduran bir başka millet de yok. Bu millet göğsünü siper etti” ifadelerini kullandı.
“TANKI YUMRUK İLE DURDURAN BİR BAŞKA MİLLET YOK”

Erdoğan, “Tankı yumruk ile durduran bir başka millet yok. Tankın egzozun içine tişörtünü sokmak suretiyle onu durduran bir başka zeka da yok. Ölümün üzerine böylesine cesaretle giden bir başka millet yok” dedi.
“PENSİLVANYA’DAKİ FETÖ, TÜRKİYE’DEKİ TEMSİLCİLERİNİ İDARE EDEMİYORDU”

Erdoğan, “Dünyanın her köşesinde adaletin sembolü olarak kullanılan o gözleri bağlı mitoloji heykelini utandıracak hassasiyet gösteren bir başka millet yok. Böyle bir ülkenin evladı oluğum için Rabbime hamd ediyorum. Ülke ve millet olarak tunçtan bir kalkan gibi hedeflerimize ilerliyoruz. Darbeciler, tıpkı milletimizin korkup evlerine saklanacağını sandıkları gibi milletvekillerimizin de Meclis’i terk edip kaçacaklarını düşünmüşlerdi. Milletimiz sokaklara dökülürken Ankara’da bulunan Meclis Başkanımız ve milletvekilerimiz TBMM’de bir araya gelmeye başlamışlardı. Pensilvanya’daki FETÖ, Türkiye’deki temsilcilerini idare edemiyordu” diye konuştu.
“KİMSE FETÖ’NÜN BÜTÜN KİRLİ ÇAMAŞIRLARINI ORTAYA ÇIKARMAKTAN ÇEKİNMESİN NE BİLİYORSA SÖYLESİN”

Erdoğan, “Kimse Pensilvanya’daki bu FETÖ’nün bütün kirli çamaşırlarını ortaya çıkarmaktan çekinmesin ne biliyorsa söylesin. Adını anmaktan çekinmesin. Çünkü biz Müslümanlar olarak iki kişi konuşuyorsak üçüncüye hainlerin kim olduğunu anlatmalıyız, öğretmeliyiz ki herkes bilsin.Bu Meclis, Kurtuluş Savaşı’nı bizzat idare etmiştir. Top sesleri duyulurken dahi Meclisimiz görevini yapmıştır” açıklamasında konuştu.
“İDAM PARLEMANTO’DAN GEÇERSE BANA GELDİĞİNDE TEREDDÜTSÜZ ONAYLARIM”

Erdoğan, “Bir asır önce yedi düvelin bir araya gelip, tüm gücüyle yüklendiği Çanakkale’de herkesi şaşırtan bir zafere imza atmıştık. 15 Temmuz’da da yedi düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik. Savaşlar, ordular arasında olur. Türk milleti 15 Temmuz’da ordulaşmış bir ihanet çetesine karşı yüreğindeki imanı ve çıplak elleriyle bir mücadele verdi. Cumhuriyet tarihimizde çok badire atlattık ama hiç kimse bu kutlu çatıya el uzatmadı.İdam Parlemanto’dan geçerse bana geldiğinde tereddütsüz onaylarım” ifadelerini kullandı.
“NASIL KALKAR DA BUNA KONTROLLÜ DARBE DERSİNİZ?”

Erdoğan, “Tankların başındakilerle pazarlık yapıldı. Tanklar oradan çekildi ondan sonra tankların önüne çıkarım diyen bu kişi Bakırköy’deki belediye başkanın yanına gitti. Bugün baktım konuşuyor ve konuşurken de hala bu olayı kontrollü bir darbe olarak ifade ediyor. Kimseyi aldatmayalım, bu olaya kontrollü darbe demek gerçekten bir nasipsizliktir, bu olaya kontrollü darbe demek nasipsizliğin ötesinde vurdumduymazlıktır. Siz bu milleti ne zannediyorsunuz? Nasıl kalkar da buna kontrollü darbe dersiniz? Siz yoksa bu sürecin hala böyle devam etmesini mi istiyorsunuz?” diye konuştu.
“OHAL PAZARTESİ GÜNÜ MGK’YA GELECEK, KONUŞACAĞIZ HÜKÜMETİMİZE TAVSİYE KARARINI ALACAĞIZ”

Erdoğan, “Kusura bakma, Olağanüstü Hal pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu gündemine gelecek, konuşacağız ve hükümetimize tavsiye kararını alacağız. Devletimizi yıkma operasyonu yapılıyor. O gece TBMM’de olan 106 milletvekilimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.
“EY FETÖ, SENİN GİDECEĞİN YER VAR MI? BU MİLLETİ PARÇALAMAK İÇİN YAPMADIĞIN İŞ KALDI MI?”

Erdoğan, “Ey FETÖ, senin gideceğin yer var mı? Bu milleti parçalamak için yapmadığın iş kaldı mı? Çalmadığın kapı kaldı mı? Şimdi Pensilvanya’da 400 dönüm yeri sana tahsis ettiler, oradan dünyayı idare ediyorsun.Darbe hesabı yapanlar, Allah’ın hesabının üzerinde bir hesap olmadığını unuttukları için kafayı duvara değil ama milletimizin iradesine vurdular. 15 Temmuz gecesi bu vatana kıymaya çalışanlar şimdi mahkemelerde ihanetlerinin hesabını veriyorlar” açıklamasında bulundu.
“SUYUNU İÇTİKLERİ, EKMEĞİNİ YEDİKLERİ VATANLARINI PENSİLVANYA’DAKİ ŞARLATANIN EMRİYLE 1 DOLARA SATANLAR”

Erdoğan, “Suyunu içtikleri, ekmeğini yedikleri vatanlarını Pensilvanya’daki şarlatanın emriyle 1 dolara satanlar zindanlarda çürürken bu Meclis milletimize hizmete devam edecek. Çünkü milletimize sözümüz var. Cumhurbaşkanlığıyla, Meclisiyle, hükümetiyle, tüm resmi ve özel kurumlarımızla birlikte ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracak, 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. Bu sözümüzü yerine getirene kadar ne bize ne Meclisimize ne hükümetimize ne de milletimize durmak, duraksamak, dinlenmek yoktur” diye konuştu.
“DÜŞMAN PUSUDA BEKLİYOR Kİ İSİMLERİNİ TEK TEK SAYMAYA KALKSAK ÇOK CİDDİ ULUSLARARASI KRİZLE KARŞILAŞIRIZ”

Erdoğan, “15 Temmuz bize göstermiştir ki devlet olarak, millet olarak da güçlü olmak zorundayız. Eğer güçlü değilsek bize bir tek gün bile yaşama hakkı vermeyecek o kadar çok düşman pusuda bekliyor ki isimlerini tek tek saymaya kalksak çok ciddi uluslararası krizle karşılaşırız” dedi.

Ankara’da gece TBMM’deki törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından Beştepe’ye geçti. Külliye’deki Millet Camii’nde Sabah namazı kılan Erdoğan, şehit aileleriyle birlikte Şehitler Abidesi’nin açılışını yaptı. Eşi Emine Erdoğan’la birlikte Külliye’nin bahçesinde toplanan on binlerce kişiyi selamlayan Erdoğan, kalabalığa seslendi. “Destanların tek bir kahramanı olur, 15 Temmuz’un milyonlarca kahramanı var. 15 Temmuz’u ne kendimiz unutacağız ne de bizden sonraki nesile unutturacağız. O geceye çamur atma çabası içindeler” dedi.

Erdoğan’ın sözlerinin satır başları: Salı günü başlayan ve bu gece saat 24.00’e kadar devam edecek programlarla şehitlerimizi anıyor gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ olarak ilan ettiğimiz 15 Temmuz’u unutturmama sözümüzde kararlıyız. Ne kendimiz unutacağız, ne de bizden sonraki nesillere unutturacağız.

Bugün nasıl Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşını nasıl unutmuyorsak, bunlardan gereken dersleri çıkarıyorsak 15 Temmuz’u da öyle görüyoruz. Aslında destanların tek bir kahramanı olur 15 Temmuz’unsa milyonlarca kahramanı var. Bizim yaptığımız tek şey, o gece milletimizle birlikte olmaktı. O gece milletimizle kol kola kafa kafaya FETÖ’cü hainlere ve onları kullanan güçlere meydan okuduğumuz için bugün buradayız. Bu cesareti gösteremeyenler, kontrolü darbe iftirasıyla 15 Temmuz’u gölgelemenin, o gece verilen çabaya çamur atmanın çabası içindeler. VİP’de tanklar dururken pazarlık bitiyor, tanklar çekiliyor ve beyefendi Bakırköy Belediyesinde misafir ediliyor
OHAL’İ UZATACAĞIZ

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Olağanüstü Hal’in uzatılması talep edeceğiz. Olağanüstü hal, ne olacaktı. İstedikleri gibi at oynatmaya devam mı edeceklerdi. İnşallah yarın MGK toplantımız var. Bu konuyu görüşeceğiz, hükümetimize OHAL’in tekrar uzatılması teklifini yapacağız. Dünyanın değişik yerlerinde, eyaletlerde bakıyorsunuz herhangi bir olayda rahatlıkla OHAL kararı alabiliyorlar. Fransa’da teröristler 10-15 kişiyi öldürdü hemen ardından 1 yıl OHAL kararı verildi. Burada bizim devletimizi yıkmaya teşebbüs ediyorlar. 250 şehidimiz, 2 bin 193 gazimiz var. Biz bu kararı verirken George’ye, Hans’a mı soracağız.
Parlamenter hukuk sistem içinde parlamentomuzdan gelir geçerse bana geldiği zaman ben de bunu onaylarım. Bu kadar açık söylüyorum. 250 şehidimizin ruhaniyetinin hesabını veremeyiz. 2 bin 193 gazimizin acılarını çekemeyiz. Geçenlerde GATA’ya ziyarete gittim. Tüm bunlar ortada vaka biz hala acaba George, Hans ne der bunu düşünüyoruz. Ne yaparsan yap AB’nin tavrı ortada, 54 yıl geçti hala bunlar bizimle dalga geçiyor. Vize uygulaması dersin tutmazlar, mültecilerle ilgili şu kadar para vereceğiz derler vermezler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz başka çaresi yok. O gece canları pahasına sokaklara dökülen milyonları görmeyenler, FETÖ’den, PKK’dan tutuklananların hakları için adeta kendilerini parçalıyorlar. En son Hamburg G-20’de hala onları soruyorlar 250 şehidimizi, gazilerimizi sormuyorlar. Acaba İstanbul’da sadece Anadolu yakasında niye 1 milyon insan toplandı.
FETÖ’CÜLER TEK TİP ELBİSE İLE MAHKEMEYE GÖTÜRÜLECEK
Birileri de sözde adalet yürüyüşü yapıyor. Bizim Hatay’da Türkmenlere gönderdiğimiz yardımların FETÖ’cülerin talimatıyla önünü kesiyorlar. Bunu yapma hakları da yok. Şimdi içeride ve bunun hesabını verecekler bu işin lamı cimi yok. Şuanda yargıda keyifleri yerinde. Orada mağdur, mazlum şehitlerimizin ailelerine karşı adeta caka satıyorlar. Sayın Başbakan, Adalet Bakanı burada, bunları artık Guantanamo’da olduğu gibi özel elbise gönderip mahkemelere göndereceğiz. O mağdur, o mazlum kardeşlerimizin hakkını almamız lazım. 15 Temmuz’u unutmadığımız gibi bu ihanet karşısında kimin nasıl bir tutum sergilediğini de unutmayacağız.

KILIÇDAROĞLU’NA SESLENDİ
Bunun siyaset değil, vatan meselesi olduğunu görerek en başından beri bunun içinde yer alanları da unutmayacağız. Başta MHP Lideri olmak üzere 15 Temmuz ihaneti karşısında dimdik duran tüm siyasetçilerimize milletim adına bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bunun yanında darbecilerin yolu açmasıyla kendilerini güvenli yerlere atıp çay kahve eşliğinde televizyon izleyenleri de unutmayacağız. Özel oturumda bile hala ortalığı karıştırma çabası içindeler. Hakkındaki belgeleri temizlemek için çok daha fazla vakit geçirmen lazım. Türk milletinin hala varlık yokluk mücadelesi verdiği dönemde teröristlerle kol kola. ‘Hasta olduğu için çıkarmakta fayda var’ denen kişi şimdi bu yolları nasıl yürüyor. Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Bunlar hasta falan değil. Türkiye düşmanlarıyla aynı dili kullanarak kendilerine saf seçenleri asla affetmeyeceğiz.

İÇERİDEKİ HİNLERİ DE YENME FIRSATI VERDİ

15 Temmuz’un sadece dışarıdaki düşmanları değil, aynı zamanda içerideki hainleri de görme fırsatı sunduğunu ifade eden Erdoğan, “Türk milleti tarih boyunca hiçbir mücadeleden kaçmamıştır. Korkaklar zafer anıtı dikemez. Biz milletimizle birlikte 2023 hedeflerimize ulaşarak zafer anıtımızı dikmekte kararlıyız. Ne FETÖ’cü hainler, he PKK’lı katil sürüsü, ne DEAŞ’lı katil sürüsü ne de sınırlarımız boyunca bizi kuşatmaya çalışan sözde müttefiklerimiz bizi hedeflerimize ulaşmaktan alıkoyamayacak.

AB’YE MESAJ KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ

Ne yaparsan yap Avrupa Birliğinin tavrı ortada… 54 yıl geçti, 54 yıl, hala bizimle bunlar dalga geçiyor. Verdikleri sözleri tutmazlar, ‘vize uygulaması’ dersin tutmazlar, mültecilerle ilgili ‘şu kadar para vereceğiz’ derler vermezler. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, başka bu işin çaresi yok.Hamburg’daki G20 zirvesinde bize hala tutuklanan FETÖ’cüleri soruyarlar, 250 şehidi sormuyorlar.

Konuşmasının sonunda 15 Temmuz’da canını hiçe sayan demokrasi kahramanlarına selam yollayan Erdoğan “Selam olsun tanka karşı dimdik duran kahramanlara, helal olsun bu yiğitleri doğuran eli öpülesi analara, yazıklar olsun darbeye sevinen kanı bozuklara. Selam olsun Nene Hatunlara, Şerife Bacılara, helal osun Çanakkale ruhunu yaşatanlara, yazıklar olsun vatan elden giderken kaçan korkaklara, selam olsun ölüme meydan okuyan tüm canlara, helal olsun darbeye darbe yapan korkusuzlara, yazıklar olsun özgürlüğümüze kasteden alçaklara. Selam olsun ‘Kefenim sırtımda’ diyerek yola koyulanlara, helal olsun gövdesini kurşunlara siper eden yiğitlere, yazıklar olsun kendi milletine silah sıkan soysuzlara” ifadelerini kaydetti.
GELECEK NESİLLERE BU ANI HATIRLATACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından gaziler ve şehit yakınlarıyal birlikte anıta yürüdü. 16 Türk devletini temsil eden askerlerin de bulunduğu 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar şehit yakınları ve gaziler tarafından yapıldı. Recep Tayyip Erdoğan, “Şehitler abidesi, gelecek nesiller için de inşallah sürekli bu anı hatırlatacaktır.” ifadesini kullandı. Anıtın yapımında emeği geçenleri tebrik eden Erdoğan, anıtın hayırlara vesile olması temennisinde de bulundu. Abidenin dört yanında Rabia işaretini temsilen tek bayrak, tek millet, tek vatan ve tek devlet yazılı anıtı inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, anıttaki mozolede bulunan Cumhurbaşkanlığı forsunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden güneşi taktı. Erdoğan, daha sonra anıtın önünde 16 Türk devletini temsil eden askerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Anıttaki “tek vatan”da büyük Türk bayrağı ve 81 ilin ismi, “tek bayrak”ta ay yıldız, “tek millet”te 81 insan figürü ve “tek devlet”te de Cumhurbaşkanlığı forsu ile 16 Türk devletini temsil eden 16 yıldız bulunuyor. Bu arada vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor.
TBMM, hain darbe girişiminin birinci yıldönümü vesilesiyle özel oturumda toplandı. Oturuma AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan salona girerken; CHP ve HDP’li vekillerin ayağa kalkmadıkları gözlendi. Diğer liderler gibi oturumda 10 dakikalık konuşma hakkını bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, locada oturan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönerek çok sert eleştirilerde bulundu. Toplantıda TBMM Başkanı ile HDP temsilcisi arasında da tartışma yaşandı. MHP lideri Bahçeli ise tarihi oturumda yine CHP’nin Adalet Yürüyüşü’nü eleştirdi.

www.cumhuriyet.com.tr

 

 

 

Comments are closed.