Türkmen Koordinasyon Kurulu’ndan Basın Toplantısı

21 Temmuz 2017

kkk

Türkmen Milletvekilleri Başkent Bağdat’ta Parlamento binasında basın toplantısı düzenledi.Bir kez daha önümüzdeki 25 Eylül’de yapılmak istene Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumunu reddeden Türkmen Koordinasyon Kurulu,  yapılmak istenen referandumun  anayasaya aykırı olduğunu bildirdi. Türkmen Koordinasyon Kurulu ayrıca Türkmenler adına konuşan tek meşru taraf olduğunu da kaydetti ve Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili  Erşat Salihi  şöyle devam etti:
Biliyorsunuz son günlerde referandum tekrardan  söz konusudur. Bütün Irak’ta siyasi partilere ve sizlere  malumdur. Bizim en son kurultayımızın neticesinden çıkan  bu Koordinasyon heyeti Türkmen milletinin diline, hitap kavmisine, akaidisine, mustakbeline siyasi, emni her şeyine bu heyet karar verir.
Bu heyet de kendi başına karar vermez,   partileri, kuruluşları vardır.

Son kararımızı bir kez daha söylüyoruz. Kürt istifdasının özellikle Türkmen bölgelerini almak için Kerkük, Tuzhurmatu, Telafer, Diyale gibi anlaşmazlık denilen Türkmen bölgelerini  bizim Koordinasyon heyetimiz  bu konuyu ravz etmektedir ve aynı zamanda da diğer Türkmen partileri, insanları olsun kendi başlarına bu gibi bir karara katılmalarını kesinlikle biz kabul etmiyoruz. Şer-i Cihat Türkmenleri temsil eden bu heyetimizdir.
Bağdat’ta bütün toplantılar en iyi şekilde devam ettirilmektedir. Türkmen dosyasını siyasi mahfillerde, komşu ülkelerde devletler arasında Bağdat’taki heyetimiz  münakaşa ediyorlar.
Türkmen milletinden Koordinasyon Heyetini kararına uymalarını ve onu istinat etmelerini temmenni ediyoruz. Bağdat’ta olan heyetimiz bölgemizde olan bütün meseleleri araştırmaktadır. Tuzhurmatu’da bir olay oldu Türkmen Koordinasyon heyeti ilgilendi, Kerkük, Telafer, Diyale ve diğer Türkmen bölgelerindeki olayları Bağdat’taki heyetimiz ilgilenmektedir.
Türkmen heyeti, Kerkük’ün ve diğer Türkmen bölgelerindeki görevleri kendi aramızda tartışmaktayız. İyi, akli selim, münasip insanları bir yerlere getirmek için kararlıyız.
Milletimizi de sesleniyorum, eğer sizlere referandumla ilgili bir toplantı arz ederlerse siz yetkili değilsiniz . Sizin seçtiğiniz yetkili olan bu temsilcilerimiz ile ortak bir karar veriyoruz.
Bizim yanımızda olduğunuz için sizlere de teşekkür ediyoruz.

Kerkük.net

 

 

 

 

Comments are closed.