Kerkük’teki bayrak krizinde flaş gelişme

18 Ağustos 2017

kerkuk-teki-bayrak-krizinde-flas-gelisme-9701424Irak’taki Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebivar Talabani,  kentteki kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı asılması  konusunda İdare Mahkemesi’nin bugün verdiği “iptal kararını” uygulamayacaklarını  belirtti.
Talabani, düzenlediği basın toplantısında, “mahkemenin Radikal siyasi  partilerin baskı altında böyle bir karar aldığını” iddia etti.

Başkent Bağdat’taki mahkemenin vermiş olduğu bu karara  “şaşırmadıklarını” belirten Talabani, böyle bir durumu beklediklerini ifade etti.

Talabani, mahkemenin bu kararının kendilerini vazgeçirmeyeceğini ve  gerekli tüm yasal yollara müracaat edeceklerini dile getirdi.

İdare Mahkemesi tarafından verilen bu kararın hiçbir yasal dayanağı  olmadığını savunan Talabani, kendi meclislerinde alınan bayrak kararının ise  140′ıncı maddeye dayandığını ileri sürdü.

Talabani ayrıca mahkemenin bu kararına 25 Eylül’de yapılacak  referandumda cevap vereceklerini ve Kerkük’te IKBY bayrağını indirmeyeceklerini  sözlerine ekledi.

Irak İdare Mahkemesi bugün, Kerkük kentindeki hükümet binalarında Irak  bayrağının yanında IKBY bayrağının da göndere çekilmesinin anayasaya aykırı  olduğunu belirterek il meclisinin bu yöndeki kararının iptal edildiğini  bildirmişti.

Kerkük İl Meclisi’nde mart ayında Türkmen ve Arap üyelerin boykot  ettiği oturumda kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının  asılması kararı kabul edilmişti.

Kararın anayasaya aykırı olduğunu belirten Türkmenler ve Araplar,  Kerkük İl Meclisi Başkanı Talabani hakkında dava açarak konuyu mahkemeye  taşımıştı.

Kerkük İl Meclisi’nde Kürtlerin 26, Türkmenlerin 9, Arapların ise 6  üyesi bulunuyor.

 

 

AA

Comments are closed.