Celal Talabani hayatını kaybetti

04 Ekim 2017

tyuIrak’tan gelen son dakika habere göre, eski cumhurbaşkanı Celal Talabani, Berlin’de hayatını kaybetti. Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Almanya’nın başkenti Berlin’de hayatını kaybetti. Irak devlet televizyonunun geçtiği son dakika habere göre, Irak eski cumhurbaşkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği partisinin Başkanı Celal Talabani 84 yaşında hayatını kaybetti.
Son dakika habere göre, 6. Irak Cumhurbaşkanı ve KYB lideri Celal Talabani Berlin’de hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde Eski Irak Cumhurbaşkanı ve KBY Genel Sekreteri Celal Talabani’nin sağlık kontrolü ve devam eden tedavisi nedeniyle Almanya’nın başkenti Berlin’e gittiği bildirilmişti.

Irak’ta iki dönem cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Talabani, 17 Aralık 2012′de başkent Bağdat’ta beyin kanaması geçirmiş, bir gün sonra felç geçirerek ambulans uçakla Almanya’nın başkenti

Berlin’e sevk edilmişti. 19 Temmuz 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Celal Talabani tıbbi tedavisinin ardından 18 ay sonra Süleymaniye’ye geri dönmüştü. Talabani’nin görev süresi ise 24 Temmuz 2014′te görev süresi sona ermişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAZİYE TELEFONU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Celal Talabani’nin eşi ve oğluna taziye dileğinde bulunarak başsağlığı diledi.

 

Başbakan Yıldırım, Hero İbrahim Talabani’ye gönderdiği mesajında, “Sayın Hero Talabani, muhterem eşiniz ve Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Sayın Celal Talabani’nin 3 Ekim 2017 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum Cumhurbaşkanı Talabani, hem Iraklı Kürtlere hem tüm Irak’a büyük hizmetler vermiş, değerli bir siyasetçi ve devlet adamıydı. Gerek Irak tarihi ve siyasetinde, gerek Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli yeri ve büyük katkıları bulunan merhuma Allah’tan rahmet, başta şahsınız ve aileniz olmak üzere, tüm yakınlarına ve Iraklı kardeşlerimize başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bağdat’ta yayın yapan El Irakiye Televizyonu, Almanya’da tedavi gören Irak eski Cumhurbaşkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Genel Sekreteri Celal Talabani’nin yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. IKYB yetkilileri, ilk olarak haberi yalanlayıp Talabani’nin durumunun ağır olduğunu belirtirken, bu kez Irak Kürt Bölgesel Yönetimine yakınlığı ile bilinen Rudaw televizyonu Almanya’da tedavi gören Talabani’nin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

1933’te Kuzey Irak’ta doğan Talabani, 14 yaşında Kürdistan Demokratik Partisi’ne (KDP) katılmıştır. Siyasi kariyerine 1950’lerin başında KDP’nin öğrenci birliği lideri olarak başlayan Talabani, kısa zamanda parti kademelerinde yükseldi.

Talabani, hukuk eğitimi almasına rağmen, siyasi olarak aktif olması sebebiyle cezalandırılmış ve mezun olamadı.

Talabani, Irak merkezi yönetimine karşı mücadelede aktif bir şekilde yer aldı. 1961’de Kasım hükümetine karşı Kürt ayaklanmasına katıldı. 1963’te Kasım’ı deviren darbeden sonra kurulan Abdülselim Arif’in hükümetiyle yapılan görüşmelerde Kürt delegasyonuna liderlik etti
1975’te Mustafa Barzani ile arasındaki görüş ayrılıkları netleşmeye başlayan Talabani, parti ideologu İbrahim Ahmet önderliğindeki KDP içindeki bölünmelerden birine katıldı.1966’da bu grup, merkezi hükümet ile anlaşmış ve KDP’ye karşı askeri bir darbe düzenledi. Mart 1970’de bu sefer KDP ve hükümet anlaşınca, grup dağıldı.

1975’te Kürdistan Yutseverler Birliği’ni (KYB) kuran Talabani, bir yıl sonra hükümete karşı silahlı eyleme başladı. 1988’de Irak hükümeti kimyasal silah kullanmasıyla KYB’nin ağır bir yenilgi almasının ardından, Talabani Kuzey Irak’ı terketmek zorunda kalarak İran’a sığındı.

1991 Körfez savaşı ve Kuzey Irak’taki Kürtlerin merkeze karşı ayaklanmalarıyla Talabani’nin siyasi hayatında yeni bir dönem başlattı. Kuzey Irak’ta Batılı devletlerin müdahalesi ile güvenli bölgelerin kurulmasının ardından KDP ve KYB arasında kısa süren bir balayı dönemi başladı ve Kuzey Irak’ta 1992 yılında yapılan seçimlerle KYB-KDP ortak yönetimi kuruldu.

İki parti arasındaki görüş ayrılıkları sebebiyle 1994’te çatışmalar yeniden başladı ve ABD ve İngiltere’nin girişimiyle iki parti arasında yapılan görüşmeler sonucunda 1998’de Washington’da barış anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma, 4 Ekim 2002’de yenilendi. Celal Talabani, Saddam’ın devrilmesinin ardından Irak Geçici Hükümet Konseyi üyesi olarak atandı.

Comments are closed.