Türkiye ABD geriliminde üst üste kritik gelişmeler!

12 Ekim 2017

son-dakika-cavusoglu-abd-disisleri-bakani-ile-gorustu-10034190NATO çerçevesinde ittifak ilişkileri içinde bulunan Tükiye ile ABD arasında karşılıklı “diplomatik yaptırım” olarak yorumlanan vize restleşmesinin neden olduğu krizin aşılması için bugün iki önemli görüşme yapıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, öğleden sonra Dışişleri bürokrasisinin ikinci ismi konumundaki Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’ü ziyaret etti. Bu görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki uzun telefon görüşmesi dikkat çekici bulundu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise ABD Savunma Bakanı James Mattis vize krizi ile ilgili bir dizi açıklamada bulundu. Mattis açıklamasında “Kriz askeri operasyonları etkilemedi. Türkiye ve ABD yakın çalışmaya devam edecek” ifadelerine yer verdi.
Türkiye, bu haftaya pazar akşamı NATO’da müttefik olduğu ABD ile ortaya çıkan vize işlemlerini karşılıklı askıya alma krzi ile başladı. Ancak bu krize ve karşılıklı restleşmelere rağmen üç gün içinde iki ülke arasındaki iletişim kanalları kapatılmadı. Başbakan Binali Yıldırım, iletişim kanallarının açık olduğunun mesajını dün örtülü olarak vermişti. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Bass da, bu sabah Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı toplantıda, “Türk makamları ve halkıyla temas halinde oldukları için bir yargı riskine girmemeleri için bu adımları atmamız gerekti. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini umuyoruz. İletişim devam etmektedir. Görüşmeler devam etmektedir. Türk tarafı ile iletişim halinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve bazı bakanlar tarafından veda ziyareti talebi reddedilen ve hafta sonu Türkiye’den ayrılacak olan Bass, bugün öğleden sonra Dışişleri Bakanlığı’na gitti. Bass, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün ile görüştü. Ahmet Muhtar Gün, dışişlerinin iki numarası konumunda önemli diplomatlarından biri. Gün ile Bass’ın görüşmesinin ardından Türkiye ile ABD arasındaki iletişim kanallarında yeni bir gelişme meydana geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefonla görüştü. Ana gündem vize kriziydi. Yaklaşık 30 dakika süren görüşmede, Suriye ve Irak’taki gelişmeler de ele alındı.

“TÜRKİYE VE ABD YAKIN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Türkiye ile ABD arasındaki vize sorununun iki ülke arasındaki askeri ilişkileri etkilemediğini ve Türkiye ile yakın çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

 

Florida eyaletine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, Türkiye ile ABD’nin karşılıklı vize işlemlerini askıya almasına yönelik soruları da cevapladı..

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinin iki ülke arasındaki askeri ilişkileri nasıl etkilediğine yönelik bir soruya Mattis şöyle yanıt verdi:

“Türkiye on yıllardır NATO müttefikimiz ve Türkiye sınırları içinde aktif çatışmanın olduğu tek NATO ülkesi. Yakın işbirliğimizi ve iletişimimizi sürdürüyoruz. Askeri etkileşim ve entegrasyonumuz bundan etkilenmedi. İncirlik tamamen açık. Ayrışma (iletişim) kanalımız açık. Kuzey Irak, Kuzey Suriye ve Türkiye’nin güneyinde operasyonlarımız olduğu için hava kuvvetlerimiz birbiriyle konuşuyor.”

İki ülke arasındaki diplomatik krizin gelecekteki operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine yönelik bir soruya ise Mattis bu konuda spekülasyon yapamayacağını ifade etti ancak geçmiş diplomatik sorunların askeri operasyonları etkilemediğini hatırlattı.

Mattis şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda spekülasyon yapmak istemem. Bazı karmaşık durumlar her olduğunda askeri ilişkilerimiz bozulacak mı diye duyarım ancak açık söyleyeyim daha önce bu olmadı. (Türkiye) bir NATO ortağı ve ortak düşmanımıza karşı birlikte durmak için çok çalışacağız. Askeri olarak birlikte çok iyi çalışıyoruz.”

 

 

MİLLİYET

Comments are closed.