Irak’tan flaş Türkiye açıklaması

28 Kasım 2017

5a1c1c912269a209c494869eIrak hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile süren anlaşmazlık üzerine petrol stratejisinde değişikliğe gitti. Hükümet, Kerkük’teki rafinelerden Türkiye’ye petrol taşınması için Ceyhan limanına açılacak yeni bir boru hattı inşa etmeyi ve Kerkük’ten İran’a petrol ihracatı başlatmayı planladığı duyurdu.
Reuters’ın haberine göre Irak Petrol Bakanı Pazar günkü açıklamasında, yeni boru hattının Kerkük-Ceyhan hattında zarar gören eski boru hattının yerine inşa edileceğini söyledi.

Boru hattı, Kerkük yakınlarındaki Baiji şehrinden başlayıp, Türkiye ile sınır hattı Fişhabur’a kadar uzanacak.

Iraklı bir yetkili de Pazartesi günü Reuters’a yaptığı açıklamada Kerkük rafinelerindeki petrolün büyük bir kısmının Irak genelindeki yerel rafinelerde işletileceğini söyledi.

KERKÜK HEZİMETİ SONRASI IKBY’YI NE BEKLİYOR?

Iraklı yetkili, hükümetin, Kerkük’teki Hurmala petrol yataklarının kontrolünü Kürt yetkililerden istediğini de ifade etti. Irak hükümeti ayrıca ‘yakın gelecekte’ Kerkük’teki ham petrolden günde 30 bin varili İran’da Kirmanşah rafinerisine ihraç etmeye başlayacak.

Irak hükümetine bağlı birliklerin Kürt Peşmerge güçlerini, Kerkük’ten uzaklaştırdığı ve bölgenin petrol üretimine el koyduğu Ekim ayı ortasından bu yana Kerkük rafinelerinde petrol işletilmiyor.

 

 

HÜRRİYET

 

 

 

Comments are closed.