ITC Başkanı Salihi Kuzey Irak’ı Erbil Temsil Etmiyor

05 Ocak 2018

aaaaaaaaaaaaaaaITC Başkanı Erşat Salihi Türkmeneli Cephesine verdiği demeçte “Kuzey Irak’ta yaşanan çekişmelerden sonra Kuzey Irak’ı sadece Erbil’in temsil etmediğini şu anda Erbil-Bağdat ve Süleymaniye-Bağdat uzlaşısı olduğunu açıkladı.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi gündeme ilişkin Türkmeneli Cephesinin sorularını yanıtladı.

Türkmeneli Cephesinin sorularını yanıtlayan Lider Salihi Türkmen bölgelerinin son durumu ve Erbil-Bağdat arasında devam eden kriz İle ilgili Türkmeneli Cephesine önemli açıklamalarda bulundu.

 

Türkmeneli Cephesi:Kerkük’ün mevcut güvenlik durumuyla ilgili görüşünüz nedir?

Salihi: Kerkük’te güvenlik durumu 16 Ekim’den sonra da henüz iyileşmiş değil çünkü Kerkük’te birden fazla emniyet güçleri mevcut ve bunların hepsinin bir merkeze bağlı olması lazım.Özelikle de Türkmen’lerin bu emniyet güçlerinin içinde rolü olması çok önemli çünkü şu ana kadar Türkmenlerin emniyet güçleri içinde o kadar rolleri yok.Bizim önerimiz emniyet dosyası Kerkük’te sadece terörle mücadele ekipleri,polis ve ordu elinde olmamalı Kerkük’teki İstihbarat bilgilerinin vefalı insanlarında bulunduğu ortak bir merkezde toplanmalı.Toplanmadığı takdirde terör örgütleri Kerkük halkını özelikle Türkmenleri hedef alabilir.

Türkmeneli Cephesi: Kerkük’te ortak yönetim için Türkmen,Arap ve Kürt partileri arasında anlaşma var mı?

Salihi: Biz ve Araplar ortak yönetim kurulması konusunda bir fikiriz, ancak Kürtler bildiğiniz gibi parçalanmış haldeler ve KDP’nin Kerkük’te görüşü yok, KYB ise parçalanmış durumdadır.Kürt Değişim Hareketi (Goran) Kerkük’te hiç yok o yüzden biz hangi tarafla anlaşma yapalım bilmiyoruz.Bizim görüşümüz eşit bir şekilde yönetimin dağıtılmasıdır ve bu görüşe Türkmenler ve Araplar ve Bağdat’taki çoğu siyasi taraflarda anlaşmış durumdalar. Ortak yönetim konusunda komşu ülkelerinde rolü olması lazım özelikle Türkiye ve İran Kerkük’te müşterek bir yönetimin kurulması İçin Bağdat’taki siyasi partilere baskı yapabilir.

Türkmeneli Cephesi: Irak genelinde yapılacak parlamento ve il meclisi seçimleriyle ilgili görüşünüz? Bazı Türkmen partilerin isteği olan seçimlerin ertelenmesini talep ediyormusunuz?
Özelikle Kerkük’te bulunan Bağımsız Seçim Komiserliği bürosundaki atamalarda Türkmenlere yönelik yapılan haksızlıklara rağmen seçimlere katılıcakmısınız?

Salihi: Bizim teminimiz seçimler zamanında olsun, ama şimdiye kadar seçimler için hazırlık görünmüyor özelikle Kerkük İle ilgili olan madde üzerinde anlaşma hala sağlanmadı.Bu nedenle bizim istediğimiz seçimlerin bir yıl ertelenmesidir birde Türkmenlerin seçim komiserliğinde temsil edilmesidir aksi takdirde Türkmenlerin seçimlere katılması sorun olur.

Türkmeneli Cephesi: 2005 yılından bu yana Kerkük’te yapılmayan il meclisi seçimleri için Kerkük Milletvekilleri olarak parlamento’da hangi yasanın uygulanmasını istiyorsunuz?

Salihi: İller seçim yasası henüz Parlamento içindedir. İller seçim yasasında bizim görüşümüz özel bir yasa,kanun çıksın çünkü anayasadaki 140.madde ve Irak Parlamentosu tarafından çıkan 23.Madde Kerkük’te çözüm getirmedi. Bizim önerdiğimiz yeni çözüm Kerkük İl meclisinde 13 sandalye var,bu 13 sandalye 4 yıllığına eşit şekilde dağıtılsın yani 4 Türkmen, 4 Arap, 4 Kürt ve 1 Hristiyan.Ve bu 4 yıl içinde kütükler tekrar gözden geçirilsin bu süreç sonrası başka bir seçime gitme fırsatımız olabilir.

Türkmeneli Cephesi: Bağdat-Erbil arasında son günlerde yaşanan yakınlaşmayla ilgili görüşleriniz ve Erbil-Bağdat arasında dialoğun başlaması halinde Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin çözümü İle ilgili Başbakan İbadi’ye mesajınız nedir?

Salihi: Şu anda sadece Erbil-Bağdat uzlaşısı yok Süleymaniye-Bağdat uzlaşısı da var.Kuzey Irak yönetimini artık sadece Erbil temsil etmiyor özellikle aralarında yaşanan çekişmelerden sonra.O yüzden Bağdat ve Kuzey Irak Yönetimi illeri arasında yapılacak her anlaşma ve çözüm Türkmenler üzerinden geçmesi lazım, çünkü bu bölge anlaşmasızlık denilen bölgelerdir ve burada bizim husûsiyetimiz vardır oyüzden bizden uzak her hangi bir çözüm bizden ayrı getirilirse netice ve sonuç getirmeyecektir.
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’un Kerkük ziyaretinde 140.Madde ile sunduğu öneri başarısız öneriydi çünkü 140.Madde 2005 yılından bu güne Kerkük’ün geleceğini ve anlaşmasızlık denilen bölgelerin sorununu çözemedi.

Türkmeneli Cephesi: Kifri’de yaşanan olaylardan sonra ilçede yaşanan Türkmenlere mesajınız nedir? Kifri’deki ITC Bürolarını ateşe vererek Türkmenleri ateşe sürükleyen taraflar olduğunu ifade ettiniz o taraflar kimdir?Altınköprü’deki son durum nedir?

Salihi: Kifri’de yaşanan olaylar sıradan bir mesele değildir. Terörister tarafından Irak Türkmen Cephesi karagahlarını vurulması,ateşe verilmedi ispat ediyor ki Türkmen Cephesi hedeftir o yüzden Kifri halkına mesajımız:”Aziminiz zayıf olmasın bir karagahımızın yakılmasıyla moraliniz sarsılmayacaktır tam aksine biz çalıştığımız için hedef alınıyoruz.
Altınköprü’de durum sürekli takip altındandır.Altınköprü halkımız ile sürekli beraber irtibat içindeyiz.Oranın korunması İçin bölgedeki Askeri sorumlular ile günlük görüşmelerimiz vardır.

Türkmeneli Cephesi:Irak’ta Türkmenlerin en büyük stratejik ilçesi olan Telafer’de sosyal ve siyasi son durum nedir? Aşiretleri bir araya getirme çabanız oldu mu? Irak Hükümetinden Telafer konusunda gereken desteği alıyormusunuz? Henüz Türkiye ve Irak’ın güneyindeki illerde hala Telafer’e geri dönmeyen Telaferlilere mesajınız nedir?

Salihi: Telaferi ziyaret ettik, biz Telafer aşiretlerini bir araya getirmek için bir çok fırsatımız zamanımız oldu ancak Irak Hükümetinden gereken desteği alamadık ayrıca şu anda Telaferlilerin birçoğu Türkiye’deler ve isimlerini Irak Hükümetine verdik ama bu ana kadar bunların Telafer’e geri dönmeleri için bir cevap verilmedi.
Telafer halkımıza mesajımız “Telafere geri dönmek için kendi aralarında anlaşıp baskı yapmadıkları takdirde terör örgütü Pkk onların bölgelerini alabilir onlara sözümüz fitne ve mezhepçilikten uzak dursunlar hepsi Türkmen kelimesi altında birleşsinler.

Türkmeneli Cephesi: Türkmeneli Cephesi İle ilgili görüşünüz nedir? Maddi desteğe sahip diğer medya organlarına mesajınız nedir?

Erşat Salihi: Size ve yayın organıza teşekkür ediyorum, üstün başarılar yapıyorsunuz sizler gönüllü doğru insanlarsınız parasız pulsuz haberi kendi kaynaklarınızdan gece gündüz uykusuz kalarak alıyorsunuz kendi kendinize güveniyorsunuz.Temennim maddi desteğe sahip medya organlarıda sizin gibi çalışsın. Sizi tebrik ederim çünkü hem siyasi fikir veriyorsunuz hemde habercilik yapıyorsunuz. Sağ olsun Türkmeneli Cephesi .

gündem yazar

Comments are closed.