Zeytin Dalı Harekatı 5′inci gününde: İlerleyiş sürüyor

24 Ocak 2018

resized_7b1a1-00565cdcmansetc1Zeytin Dalı Harekâtı beşinci gününde devam ediyor. Harekatta önemli aşamalar kaydedildi. TSK’nın ilerleyişi devam ederken, ÖSO da sahada faaliyetlerini sürdürüyor.

Sabah saatlerinde Türk topçuları Afrin’deki terör unsurlarına yönelik olarak top atışlarında bulundu. Çok sayıda hedef vuruldu. Öğle saatlerinde ise fırtına obüsleri aynı noktalara yoğun bir şekilde atış gerçekleştirdi.

TSK, Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında en az 260 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

SK’nın Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı beşinci gününde devam ediyor. TSK, çok maksatlı ve çok namlulu roketatar sistemi (ÇNRA) ile PYD hedeflerini vurmaya devam ediyor.

09.00
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Afrin’deki terör hedeflerine yönelik düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, bölgedeki unsurlara saldırı amacıyla sızma girişiminde bulunan 8 terörist etkisiz hale getirildi.

08.20
Muhaliflerin kontrolündeki İdlib’den Afrin’e doğru yeni bir cephe açıldı. Keferlab ve çevresinde ÖSO güçleriyle YPG’liler arasında çatışmalar var. Böylece Afrin tüm yönlerden kıskaca alınmış oldu.

 

03.52
Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile telefonda görüştü. Katar, Zeytin Dalı Harekatı’na desteğini yineledi.
23:00

TSK, Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında en az 260 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

20:55

Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra, “Türkiye’ye karşı açıkça saldırılar oldu. Türkiye’nin kendini savunması için yeterli işaretler var. YPG masum değil.” dedi.

20:50

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye’nin kuzeydoğusundaki PYD/YPG unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıkladı.

20:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Suriye meselesiyle ilgili son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör unsurlarına karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı hakkında görüştü.

19:33

Zeytin Dalı Harekatı’nın dördüncü gününde, bir askerimiz teröristlerin saldırısında şehit oldu. Şehit sayısı 3′e yükseldi.
15.36
ÖSO kuvvetleri Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Raco kasabasına bağlı Ömer Uşağı köyünü bölücü terör örgütü PYD ile çatışmalar sonucu ele geçirdi.

14.35

ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı’nda TSK’nın desteğiyle Afrin’in batısındaki El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdı.

13.00
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan Resulayn’daki binanın çatısına asılan terör örgütü YPG’nin paçavrası ekiplerin operasyonuyla indirildi.

Zeytin Dalı Harekâtı’nın dördüncü gününde operasyonun başından bu yana, 170 hedef imha edildi. 15 nokta terör örgütü PYD/PKK’dan alındı.

TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri, dün de Afrin’in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden ilerleyerek Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe adlı noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti.

Afrin’in doğusundaki Azez’de operasyon başladı.

12.00

Fırtına obüsleri, Afrin’deki terör unsurlarını öğle saatlerinde bombardımana tuttu. Hatay’da sınır hattında konuşlu obüsler ve tanklar top atışı gerçekleştirdi.

 

09.00

Sabah saatlerinde Türk topçuları Afrin’deki terör unsurlarına yönelik olarak top atışlarında bulundu. Çok sayıda hedef vuruldu.

00.55
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin’e yönelik “Zeytin Dalı Harekatı”nın üçüncü gününde video konferans aracılığıyla bölgedeki, Genelkurmay’daki ve Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki komutanlardan bilgi aldı.

23.25
Beyaz Saray’dan açıklama: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili ilk değerlendirmesinde, “Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.
23.09
Gülbaba’da bir şehidimiz var

Zeytin Dalı Harekatı’nın üçüncü gününde, Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir askerimiz şehit oldu. Şehidimizin kimliği, Musa Özalkan olarak açıklandı.

20.53
7 tank yüklü tır sınırdan geçti

Çeşitli birliklerden gönderilen 7 tank yüklü tır ve askeri personelden oluşan konvoy, Kilis merkeze bağlı Gülbaba köyüne geldi.

Comments are closed.