(ITC) lideri Erşat Salihi yaklaşan seçimleri öncesi Türkmenlere birlik olun çağrısında bulundu.

05 Şubat 2018

1Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salih,i yaklaşan Irak seçimleri öncesi Türkmenlere birlik çağrısında bulundu. Irak Türkmenleri geçtiğimiz yıllardaki seçimlerde Irak’ın 3′üncü büyük etnik unsuru olmalarına rağmen bu güçlerini sandığa yansıtamıyorlardı.

ITC lideri Erşat Salihi ayrıca, Orta Doğu’da gelişen son olaylar ile ilgili de durum değerlendirmesi yaptı. Salihi, “Bu milletin düşmanı çok, dostu ise yalnız kendisidir. Bu yüzden bölgede yaşanan harita değişikliği çok kritik bir tıbbi ameliyat gibidir. Buna dikkat etmezsek başımıza çok felaket gelecektir. Bölgenin harita değişikliklerinde biz patron olmalıyız. Başkaları patron olursa Irak ve Suriye Türklerinin toprakları da başkalarının mülkiyetine geçecektir.” ifadelerinde bulundu.

ITC lideri Salihi daha önce de, “Gelecek seçim Türkmen milleti için ölüm ve kalım meselesidir. Kerkük’teki haksızlıklara son vermek ve geleceğimizi garantiye almak için herkesin seçime katılmalarını talep ediyorum” açıklamalarında bulunmuştu. Irak Türkmen Cephesi yaklaşan seçimler öncesi Türkmenleri tüm Irak genelinde, özellikle Kerkük’te bir çatı altında toplama uğraşı veriyor. Bunun Kerkük’te gerçekleşeceği ve Irak geneline yayılmasının da umulduğu belirtiliyor.

KERKÜK (QHA)

Comments are closed.