30 gün içinde çıkıyorlar

31 Mayıs 2018

resized_4dfdc-830977e9munbicPKK’nın Fırat batısında işgal ettiği Münbiç’ten temmuz ayı başına kadar çıkartılması için ABD ile Türkiye arasında anlaşma sağlandı.
ürkiye ve ABD’nin 4 Haziran’dan sonra uygulamaya geçirmesi beklenen Münbiç planına göre, Fırat Nehri’nin batı kıyısında yuvalanan teröristlerin bir ay içinde bölgeden çıkartılması öngörülüyor. Görüşmelere katılan kaynaklardan alınan bilgilere göre ABD ve Türkiye, PKK’nın Münbiç’ten çekilmesi için teknik mutabakatı sağladı. Ancak mutabakat, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’yla 4 Haziran’da Washington’da yapacağı nihai görüşmeyle ilan edilecek. Washington toplantısında bazı detayların değişme ihtimali olabileceğine dikkati çeken kaynaklar, teknik görüşmelerde üzerinde anlaşılan ana hatların korunacağını bildirdi. Buna göre 4 Haziran’da mutabakatla ilgili son imzanın atılması durumunda, ilk 30 gün içerisinde PKK unsurları Münbiç’i terkedecek.

ELEBAŞILAR ÇIKIYOR

Ayrıca Türk istihbarat kaynaklarından alınan bilgilere göre PKK elebaşıları Münbiç’ten ayrılmaya başladı. İlçeden çıkan elebaşılar Fırat’ın doğusunda Türkiye sınırındaki Ayn el-Arab ilçesi ve buranın güneydoğusunda kalan Ayn İsa beldesine gitti. Ancak Münbiç’te teröristler henüz topyekün çekilme hazırlığına başlamadı. Münbiç mutabakatında öngörülen ikinci aşama, 4 Haziran’dan sonraki 45 günün sonunda Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını öngörüyor. Denetim mekanizmasının ayrıntıları, sahadaki ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirilebilecek.

60 GÜNDE MECLİS

Mutabakatta yer alan üçüncü aşama, 4 Haziran’dan sonraki 60 gün zarfında Münbiç’in yerel unsurlarından yönetimin kurulmasını içeriyor. İlçenin güvenliğini sağlayacak askeri meclis ile kent hizmetlerini verecek yerel meclis, nüfusun etnik dağılımına göre kurulacak. Mutabakat metni son şeklini, gelecek hafta Washington DC’de bakanlar düzeyinde yapılacak görüşmede alacak. PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini Ağustos 2016’da ABD’nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ’tan alarak işgal etmişti. Terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadele bahanesiyle PKK’ya desteğini sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından PKK’nın ilçeden çıkacağı konusunda Türkiye’ye garanti vermiş ancak bunu yerine getirmemişti. Münbiç nüfusunun yüzde 90’ından fazlasını Araplar oluşturuyor.
ABD-PKK’ya Rakka’da protesto
Suriye’de terör örgütü PKK/PYD işgalindeki Rakka’da halk, örgütün kentten çıkması için gösteri düzenledi. Önceki akşam toplanan kalabalık, ABD ve PKK ile birlikte Beşşar Esed rejimi güçlerinin de kente girmesini istemediklerini sloganlarıyla haykırdı, “Rakka’yı yerel unsurların idare etmesi gerekir” mesajı verdi. Gösterilerden ürken terör örgütü ise eylemcileri yıldırmak için ateş açtı, 6 kişiyi alıkoydu. Bir dönem terör örgütü DEAŞ’ın ‘kalesi’ olarak gösterilen Rakka, Ekim 2017’de ABD’nin yoğun bombardımanı sonrası adeta harabeye çevrilmiş ve PKK’ya teslim edilmişti. İşgalindeki diğer bölgelerde kurduğu baskı ve terör düzenini Rakka’ya da uygulayan PKK, sivilleri zorla silah altına almaya ve halkın evlerine dönmesini engellemeye devam ediyor. Örgüt, yerel meclise ise Rakkalıları kabul etmiyor, kenti ‘komün’ adını verdiği birimlere bölerek yönetiyor.

Comments are closed.