14 TEMMUZ 1959 KERKÜK KATLİAMI’NIN 59. YILDÖNÜMÜNDE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ

13 Temmuz 2018

on1-249x30014 Temmuz 1959, Türkmen halkına karşı yapılan en acımasız katliamın tarihidir. 1920 yılında Irak’ın Osmanlı’dan kopması ile başlayan Türkmenlere yönelik katliamlar zincirinin en önemli halkasıdır ve tüm insanlık adına utanç vericidir. 14 Temmuz 1959’da, bir Türkmen şehri olan Kerkük’ün sokakları Türkmenlerin kanlarıyla kızıla boyanmıştır. Tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşen ve üç gün-üç gece süren katliamda, yüzlerce Türkmen acımasızca ve hunharca katledilmiş, kurşuna dizilmiş, cesetleri iplerle bağlanarak caddelerde sürüklenmiştir. Katliam sırasında çok sayıda insanımız sakat kalmış, Türkmenlere ait işyerleri ve mağazalar yağmalanmıştır.
Kerkük Katliamı’nın üzerinden 59 yıl geçmiştir. Ancak ne acıdır ki bugün de doğrudan Türkmenleri hedef alan şiddet eylemleri tüm hızıyla devam etmektedir. Son olarak 25 Haziran 2013 tarihinde, Tuzhurmatu’da protesto çadırına yönelik intihar saldırısında, çok sayıda vatandaşımızın yanı sıra Türkmen liderlerinden Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu şehit olmuş, ardından Münir Kafili’ye düzenlenen suikast neticesinde şehit olmuş ve milletimiz yine derin bir kedere boğulmuştur.
Kerkük Katliamı, hafızalarımıza ve tarihin sayfalarına acı ve kara bir gün olarak kazınmıştır. Türkmenler, 1959 yılını hiç unutmazlar ve bütün şehitlerini 1959’daki Kerkük Katliamı’nın yıldönümü olan 14 Temmuz’da anarlar. “14 Temmuz” tarihi, 1997 yılında gerçekleştirilen 1.Türkmen Kurultayı’nda bütün Türkmen şehitlerinin anısına “Türkmen Şehitler Günü” ilan edilmiştir.
Unutmayalım ki bugün, DAİŞ ve benzeri terör örgütleri aracılığıyla de devam eden insanlık dışı baskılara karşı mücadele etmek için Türkmen milleti olarak birlik ve beraberlik içinde olmak, davamıza ve birbirimize dört elle sarılmak, dilimize ve kültürümüze sahip çıkmak şehitlerimize olan borcumuzdur.
Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği olarak, Kerkük Katliamı’nın yıldönümü münasebetiyle 13 Temmuz Cuma günü, Ankara Maltepe Camii’nde Cuma namazı öncesi (saat 12.00) tüm Türkmen şehitlerimizin anısına Mevlid-i Şerif okutacağız. Türkiye’de yaşayan tüm Türkmen kardeşlerimiz ve Türk soydaşlarımız mevlidimize davetlidir.

Dr. Hicran KAZANCI
Irak Türkmen Cephesi
Türkiye Temsilcisi

Comments are closed.