BBP Lideri Desteci Irak Türkmen Cephesini ziyaret etti

30 Temmuz 2018

arrawerBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Ankara Temsilciliğini ziyaret etti.
ITC Temsilciliğini ziyaretinde konuşan Destici, Irak’ta Türkmenlere yönelik yapılan haksızlıkların ve terör saldırılarının bütün şiddetiyle devam ettiğini söyledi.

yjjjjjj
Mustafa Destici

BBP ve Türk milleti olarak bu işten büyük bir rahatsızlık duyduklarının altını çizen Destici, mayıs ayındaki parlamento seçimlerinde Türkmen bölgelerindeki milletvekili adaylarına karşı yapılan haksızlıkların hala giderilmediğini dile getirdi.

 

Destici, son günlerde Türkmenlere karşı artan saldırılara dikkati çekerek “Bunların tesadüfi olarak Türkmen bölgelerinde gerçekleştiğini düşünmüyoruz, kasıtlı olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Hem Irak merkezi hükümetinin hem dünyanın bu konudaki duyarsızlığını bir kere daha kınadıklarını ifade eden Destici, şöyle konuştu:

 

“O bölgedeki Türkmen varlığını gittikçe minimize etmeye yönelik planlı bir proje işletiliyor. Türkiye Cumhuriyeti önümüzdeki süreçte, Türkmeneli bölgesiyle ilgili, Kerkük başta olmak üzere Türkmenlerin haklarının korunması, varlıklarının garanti altına alınması, özgürce yaşamaları noktalarında gerekli bütün adımları atacaktır. Buna fiili müdahale dahilse Türkiye Cumhuriyeti devleti ve güvenlik güçleri, Türk Silahlı Kuvvetleri bunu da yapmakla mükelleftir.”

 

“Afrin’de hayata geçmişse Kerkük’te de hayata geçer”
Gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye Cumhuriyeti devletinde Türkmenlerle ilgili büyük bir hassasiyet olduğuna işaret eden Destici, “Eğer durum böyle giderse Türkiye elbette ki bütün diplomatik girişimlerini yapacaktır. Ama bunlar netice vermediğinde, durum daha da kötüye giderse ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü nasıl Afrin’de hayata geçmişse Kerkük’te de hayata geçer. Bölgede, TSK’nın böyle bir harekatını engelleyecek hiçbir güç yoktur.” dedi.

 

Kazancı: “17 yaralımız, 3 şehidimiz var”
ITC  Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı da BBP’nin her zaman yanlarında olduğunu belirterek “Bugün her zamankinden daha fazla Irak Türkmen Cephesi olarak yanımızda olunmasına ihtiyacımız var.” dedi.

yjy

Mayıs ayındaki seçimlere değinen Kazancı, birtakım ihlaller olduğunu ve bunun yabancı gözlemcilerce tespit edildiğini anlattı.

 

Kazancı, bu sürede Irak Parlamentosunun görevinin sonlandırıldığını anımsatarak bununla paralel olarak da Kerkük merkezli Türkmeneli bölgesinde terör olaylarının başladığını söyledi.

 

Önceki gün Kerkük’teki patlamalarda 17 kişinin yaralandığını, 3 Türkmen’in şehit olduğunu aktaran Kazancı, “Özellikle bu saldırının zamanlamasına bakıldığı zaman, Kerkük Havaalanı’nıyla ilgili birtakım çalışmaların başlatılması konusunda Irak Ulaştırma Bakanı Kerkük’ü ziyaret edecekti, bu konuda Kerkük Valisiyle görüşecekti, bu patlamaların olması nedeniyle bunu erteledi.” dedi.

 

AA

Comments are closed.