‘İdlib’de ılımlı muhalifler kalacak’

19 Eylül 2018

-idlib-de-ilimli-muhalifler-kalacak--12360378Soçi’deki İdlib mutabakatıyla bölge sınırlarının korunacağını söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bölgeye saldırı olmaması için gerekli tedbirleri Rusya’nın alacağını söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Soçi mutabakatına göre, İdlib’in sınırları korunacak. Statüsünde değişiklik olmayacak. Herkes yerinde kalacak. İdlib sınırı etrafında Rusya ve Türkiye müşterek, eş güdümlü devriye gezecek. Tabii bunun için bizim buraya ilave asker takviyesi de yapmamız lazım” dedi.

Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Tarık Hammouri, “Dörtlü Bakanlar Toplantısı”nın ardından Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Sınırlar korunacak’

Suriye, Irak ve bölgesel konularda Türkiye ve Ürdün’ün görüşlerinin tamamen örtüştüğünü vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu sorunlardan en çok çeken iki ülke olarak arzumuz, artık kan dökülmesin, savaş olmasın, siyasi çözüm olsun ve Suriye istikrara kavuşsun, göçmenler, mülteciler gönüllülük esasıyla dönebilsin. Kalıcı bir barış ve istikrar olsun. Arzumuz budur” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan, İdlib Mutabakat Zaptı”nın ayrıntılarına ilişkin soru üzerine Türkiye’nin sivillerin ölümünü engellemek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde çok çaba sarf ettiğini kaydetti. Çavuşoğlu, “En son dünkü zirvede bir çözüm bulduk. Bu mutabakat zaptına göre, şu andaki İdlib bölgesinin sınırları korunacak. Buranın statüsünde herhangi bir değişiklik olmayacak. Tüm insanlar yerinde kalacak” dedi.

Bu bölgeye saldırı olmaması ve rejimin İdlib bölgesine girmemesi için gerekli tedbirleri Rusya’nın alacağını söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “İdlib sınırlarında 15-20 kilometre derinliğinde bunlar Rusya ve Türkiye’nin teknik ekiplerinin sahada yapacağı çalışmalar neticesinde belli olacak. Buralar ağır silahlardan arındırılmış bölge olacak. Yani burada muhalefet kalacak, sivil insanlar kalacak. Buradan sadece terörist gruplar çıkartılacak. Burası tank, roketatar gibi bazı ağır silahlardan temizlenecek ama bazı ılımlı muhalif güçlerin elindeki diğer hafif silahlar kalacak.”
İHA’larla denetim

İdlib sınırı etrafında Rusya ve Türkiye’nin müşterek, eş güdümlü devriye gezeceğini belirten Çavuşoğlu, “Tabii bunun için bizim buraya ilave asker takviyesi de yapmamız lazım. Yine, 12 gözlem noktamız da kalacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının ardından gazetecilerle ayaküstü sohbet etti. Çavuşoğlu, İdlib’deki silahsızlanma bölgesi oluşturulmasında Türkiye ile Rusya arasında ortak çalışmalar yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“Eş güdümlü devriyeler olacak. Ona ne kadar ihtiyaç olacağını askerler kendi aralarında belirleyecekler. İnsansız hava aracıyla denetleme olacak. Bizim ve Rusların insansız hava araçları buralarda olacak. Her bakımdan buranın sınır boyunca denetimini yapacağız.”

‘15 Ekim’de çekilecekler’

Terörün her türlüsüyle mücadele konusunun Türkiye ve Rusya’nın imzaladığı mutabakat zaptına yansıdığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “15 Ekim itibarıyla örneğin, bu ağır silahlar, bu silahtan arındırılmış bölgeden çekilecek. Gerekli tedbirler alınacak. Bu, tüm Suriye halkı için de önemlidir, bu bölgedeki halkın ürettiği ürünlerin diğer bölgelere gitmesi bakımından da önemlidir. Yine ekim ayı içinde alınması gereken diğer tedbirler de alınacak. Bu şekilde İdlib çatışmasızlık bölgesini muhafaza edeceğiz. Ateşkesi durduruyoruz.”

Yoğun telefon diplomasisi

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, dün yoğun bir telefon diplomasisi yürüttü. Önce İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le telefonda görüşen Çavuşoğlu, daha sonra ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, akşam saatlerinde de Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefon görüşmesi yaptı.

Comments are closed.