Türkmen Kitlesi: Yeni Hükümette Türkmenler Adil Bir Şekilde Temsil Edilsin!

22 Ekim 2018

42988631_2156110504422605_7704044119152132096_nFarklı kitlelerden oluşan Irak Meclisindeki Türkmen kitlesi önemli bir bildiri yayınladı.

Bildiride Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Parlemento başkanlığı ve hükümet kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi’den bakanlık görevlerinde ve yeni kabinede Türkmenlerin Adil bir şekilde temsil edilmeleri önemine vurgu yapıldı.

Türkmeneli Lideri Erşat Salihi başkanlığındaki Irak Meclisindeki Türkmen kitlesi yayınladığı bildiride Türkmenlerin siyasi alandan uzak tutulmasının Türkmenlerin varlığını tehlikeye atacağı belirtildi.

Bildiride “farklı kitlelerden oluşan Türkmen kitlesinin Cumhurbaşkanılığı, Başbakanlık, Parlemento başkanlığı ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdülmehdi’den Türkmenlerin hakkı olan Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve önemli bakanlıklarda adil bir şekilde temsil edilmeleri önemine değinildi.

Bildiride aynı zamanda parlemento seçimlerinde yüz binlerce ses getirdiklerini belirterek Telafer’de, Musul’da, Havice’de, Kerkük’te, Tuzhurmatu’da, Amirli’de ve Diyale’de gasp edilen Türkmenlerin haklarını geri vermek için önümüzdeki dönemde Türkmenlere bakanlık verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bildiride ayırıca Türkmen kitlesinin farklı kitlelerden oluşmasına rağmen bir ses ve bir hedef İle olan birinci Irak ikincisi ise Türkmenlerin hakları için çağrı yaptıkları bildirildi.

Comments are closed.