Trump dünyaya ilan etti: 10-15 bin asker göndereceğiz

01 Kasım 2018

fgjjABD Başkanı Donald Trump, Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmen konvoyunu durdurmak için ABD-Meksika sınırına 10-15 bin asker göndereceğini söyledi.
ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde basın mensuplarına  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Latin Amerika ülkelerinden ABD’ye doğru hareket eden göçmen konvoyunun  ülkeye girişine izin vermeyeceklerini vurgulayan Trump, “Sınır Kontrol güçleri  ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin  arasında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri  girmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.
Trump ayrıca, söz konusu göçmen konvoyunun oluşmasına ve yola devam  etmesine izin veren Latin Amerikan ülkelerine ABD’nin yaptığı yardımları kesmeyi  ciddi şekilde düşündüklerini de sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Orta Amerika’dan ABD’ye doğru  yola çıkan göçmen konvoyuna karşı önlem olarak Meksika sınırına 5 bin 200 asker  sevk edeceği bildirilmişti.

Pentagon’un bu sevkiyatı tartışmalara neden olurken, bu adım, son  yıllarda Afganistan’ın ardından yapılan en fazla asker sevkiyatı olarak  görülüyor. Resmi rakamlara göre ABD’nin Afganistan’da 15 bin, Irak’ta 5 bin 200,  Suriye’de ise 2 bin askeri bulunuyor.

ABD Başkanı Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  göçmen konvoyunu “ülkesini işgal” olarak nitelemiş ve “Ordumuz sizi bekliyor  olacak.” yorumunu yapmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşmak için yola  çıkan ”göçmen kervanı”na 7 binden fazla kişinin katıldığını bildirmişti.

 

 

Milliyet

Comments are closed.