T.C. Bağdat Büyükelçisi Yıldız Kerkük Valisi İle Biraraya Geldi

05 Kasım 2018

hjfTürkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ile bir araya gelen Kerkük Valisi Rakan Said, Kerkük’te kurtarılan bölgelere istikrarın yeniden sağlanmasını görüştü.

Görüşmede, Kerkük’te DEAŞ terör örgütünden kurtarılan bölgelerde,yeniden istikrarın sağlanması ve yeniden imar konularını görüştü.

Açıklamada bulunan Vali Rakan Said,kentteki istikrar ve güvenliğin sağlanmasının yanında imar çalışmalarını kentteki tüm etnik grupların yardımlaşması ile sağlanacağını ve hizmetlerin daha da iyi ve etkin olacağını ifade etti.

Said ayrıca, Türkiye’nin de bu konudaki katkılarının önemine vurgu yaparak özellikle merkezi hükümetin başarılı olması ve tüm insani ve sivil toplum örgütlerine katkısı olacağına inandıkalrını ifade etti.

Türkiye’nin daha önce de Iraklıların yanında olduğuna dikkat çeken Vali Said,Türkiye olarak daha önce sağlık,yardım ve göçmenlere destek anlamında oldukça önemli yardım ve destekte bulunduğunu ifade etti.

DEAŞ terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen zaferin önemine vurgu yapan vali Rakan Said,kurtarılan bölgelede gelinmesi gereken hedefe ulaşılması ve imar çalışmaları ile birlikte göçmenlerin yerlerine ve evlerine geri dönmesinin önemine değindi.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ise,Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman olduğu gibi bugün de Irak’ı ve Irak halkını desteklemeye devam edeceklerini,özellikle Kerkük kentindeki istikrarı ve tüm etnik gruplar arasındaki barış ve huzurunu istediklerini ifade etti.

Kerkük Valisi Rakan Said ayrıca, TİKA Irak Koordinatörü Cüneyt Esmer ile bir araya gelerek Irak ve özellikle kurtarılan bölgelerin imarı ve yeniden istikrarın sağlanamsı,sağlık,eğitim,belediye ve bir çok alanda gelişmelere desteklerini beklediklerini ifade etti.

Comments are closed.