İran’daki depremde yaralı sayısı 646′ya çıktı

26 Kasım 2018

son-dakika-iran-daki-depremde-yarali-sayisi-646-ya-cikti-12820749Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkede hissedilen 6.3 büyüklüğündeki sarsıntı, İran-Irak sınırındaki kentlerde paniğe yol açtı. Reuters haber ajansı, soğuk havaya rağmen birçok insanın geceyi sokaklarda geçirdiğini bildiriyor.
İran-Irak sınırında meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde yaralı sayısı 600′ü aştı.

Resmi televizyon, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkede hissedilen sarsıntıda can kaybı olmadığını ve 646 kişinin yaralandığını duyurdu. Habere göre, bazı yaralılar hastaneye taşındı, çoğunun durumu hafif.

Merkez üssü Kirmanşah eyaletine bağlı Serpol Zehab olan depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntı da gerçekleşti. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi’nin (USGS) verilerine göre, en büyüğü 5.3 olan artçılar arasında 5, 4.9, 4.4, 4.3 ve 4.1 de kaydedildi.
Deprem ve artçı sarsıntılarla birlikte bölge sakinleri paniğe kapıldı. Reuters haber ajansı, soğuk havaya rağmen birçok insanın geceyi sokaklarda geçirdiğini bildiriyor.
6.3′lük deprem, İran ve Irak’ın yanı sıra, Türkiye, Suriye, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te de hissedildi.
Umman Körfezi’nden İran’a giriş yapan ve ülkeyi boydan boya kat ederek Türkiye’ye kadar ulaşan fay hattı, son dönemde oldukça aktif. Geçen yılın sonunda aynı noktada meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde 500′den fazla insan hayatını kaybetmişti.

İran’daki en ölümcül sarsıntı, 2003 yılında gerçekleşti. Merkez üssü Kerman eyaleti olan 6.6 büyüklüğündeki depremde 31 bin insan yaşamını yitirmişti.

Comments are closed.