TÜRKMENLER KERKÜK’ÜN SİYASİ PAZARLIK KONUSU YAPILMAMASI UYARISINDA BULUNDU

04 Mart 2019

53348967_317225032265821_8442555387692974080_n

Türkmen siyasi parti yetkilileri, milletvekilleri, bağımsız siyasi şahsiyetleri ve Kerkük İl Meclisinin Türkmen üyeleri bir araya geldikleri Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezinde Irak genelinde Türkmenleri yakından ilgilendiren konuları ele aldılar. Irak’taki siyasi gelişme ve güvenlik durumunun görüşüldüğü toplantıda özellikle Türkmeneli bölgesindeki son gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda hazır bulunan Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi, 27 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı ile yapılan istişare toplantısı ile ilgili bilgi verdi.

Toplantıda aşağıdaki hususlara yer verildi:

1. Türkmen siyasi parti ve şahsiyetleri olarak gerek Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde kurulacak hükümet konusunda iki Kürt partisi KDP ve KYB’ye, gerekse Bağdat’ta kurulan hükümete, Kerkük’ün siyasi pazarlık konusu haline getirilmemesi uyarısında bulundular.

2. Kerkük ve diğer bölgelerde Irak Merkezi Hükümetine bağlı federal güçlerin dışında hiç bir gücün bulunmamasını ve diğer güçlerin Kerkük il sınırının dışına çekilmesine vurgu yapıldı.

3. Ortak Operasyonlar Komutanı General Saad Harbiye’ye Kerkük petrollerinin kaçakçılık ve hırsızlık eylemlerinden korunması konusunda çağrıda bulunuldu.

4. Kerkük’te ortak yönetimin uygulanması ve hayata geçmesini isteyen Türkmen yetkili ve parti temsilcileri, kentin güvenlik ve yerel polis gücü mekanizmasında da aynı şekilde uygulanmasına vurgu yaptılar.

Comments are closed.