ITC Sözcüsü Mehdi: Kerkük’e Kürt Vali Asla İstemiyoruz

06 Mart 2019

682800C8-75C4-402C-B455-5500EEBFE38F

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclis üyesi Ali Mehdi Sadık, Türkmenler Kerkük Valisi görevini Kürtlerin üstlenmemesi için her türlü yolu başvuracaklarını belirterek, Kerkük’ü karanlık bir döneme sürüklemeye çalışan adımlara karşı uyarı da bulundu.

ITC Sözcüsü Ali Mehdi, yayınladığı yazılı açıklamada Kerkük’te istikrar, kentteki idarenin bütün detayları üzerinde Türkmen, Arap ve Kürtler arasında anlaşmaya vararak sağlanacağını, ve bu gibi anlaşmalarına 16 yıl boyunca gerçekleşmediğini dile getirdi.

Sadık ayrıca 2003 yılından sonra Kürt Partilerinin Kerkük’ü idare ettiği 16 yıl sürecinde, Kerkük halkı hayatının her kesiminin yıkıma uğradığı, ve yaşanan tüm olaylara rağmen iki Kürt partisi (KYB-KDP), dün yine emrivaki siyaseti, ve demokratik olmayan yaklaşımlarını sürdürerek, Kerküklülerin geçmiş süreçte yaşadığı karanlık döneme tekrar sürüklemeye çalıştığını ifade etti.

Mehdi ayrıca şu sözleri ekledi: KYB ve KDP’den dün yaptıkları anlaşmada Kerkük Valisi görevini Türkmenlere verilemesi ve Kerkük İl meclisindeki Türkmen grubu tarafından seçilmesi yönünde karar alınmasını temenni ediyorduk.” dedi.

Kerkük Valiliğine, Bağımsız veya Partici olsun hiç bir Kürt valilinin gelmesini reddettiklerini belirten Mehdi, söz konusu göreve Kürt’lerin üstlenmemesi için her türlü yola başvuracaklarını bildirerek Irak Hükumetini tüm Iraklıları temsil eden bir hükümet olmaya aksi takdirde sonuçları katlanacağı uyarısında bulundu.

Comments are closed.