Manşetler ‘zafer’ve ‘helalleşme’ dedi

13 Haziran 2011

AK Parti’nin seçimlerden oyunu arttırarak birinci çıkması ve Erdoğan’ın ‘balkon konuşması’ bugünkü tüm manşetlerin ortak vurgusu oldu.
Bugünkü gazetelerin tamamında AK Parti’nin dünkü seçimlerde aldığı yüzde 50’lik oy oranı iktidar partisinin zaferi olarak değerlendirildi. Öne çıkarılan bir başka unsur da Başbakan Erdoğan’ın dünkü ‘balkon konuşması’nda verdiği mesajlar oldu.

Hürriyet:
HESAP DEĞİL HELALLEŞME

Erdoğan, gelenekselleşen balkon konuşmasında partililer “Kıskananlar çatlasın” slogan atınca, “onları da kucaklayacağız. Seçim döneminde kırdıklarımız varsa haklarını helal etsinler” dedi.

Sabah:
HAYDİ USTA

Türkiye ‘istikrar devam’ dedi. Başbakan Erdoğan ustalık dönemi için istediği vizeyi her iki seçmenden birinin oyuyla aldı ve üçüncü kez iktidara geldi.

Milliyet:
KEMAL BEY’İN KAPISINI ÇALACAĞIM

Erdoğan seçim zaferinden sonra ilk demecini Fikret Bila’ya verirken, yeni anyasa için çok kritik açıklamalar yaptı.

Haber Türk:
TÜRKİYE ONU SEVİYOR

Erdoğan, üçüncü seçimde oyunu 5 milyon artırarak iktidarını sürdüren ilk lider oldu, “vurmaya değil, sevmeye geldik” dedi.

Akşam:
TURUNCU DEVRİM

Siyaset yasağıyla başladığı iktidar yolculuğunda kesintisiz 9 yılı geride bırakan Tayyip Erdoğan’dan bir büyük zafer daha. 2002’de yüzde 34.28, 2007’de yüzde 46.58’le halktan tek başına iktidar vizesi alan AK Parti, dün yüzde 49.9’ ile Türkiye haritasını partisinin rengine dönüştürdü. Referandum çoğunluğu olan 330’u ise kıl payı kaybetti.

Vatan:
REKORLA ‘Bİ DAHA’

Erdoğan, menderes’in 45 yıllık rekorunu kırdı. Türk siyaset tarihinde üst üste girdiği üç genel seçimi de oylarını arttırarak kazanan ilk lider oldu.

Radikal:
SANDIĞIN USTASI

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki AK Parti, dünkü genel seçimlerde oyların yüzde 50’sini alarak zaferle çıktı. AK Parti, cumhuriyet tarihinde oylarını arttırarak üst üste genel seçim kazanan ilk parti lideri oldu. Erdoğan 17 yılda 6. Seçiminden de zaferle ayrıldı.

Zaman:
YÜZDE 50 OYLA İSTİKRARA GÜÇLÜ DESTEK

Millet, son sözü söyledi. AK Parti’ye üçüncü kez destek vererek, istikrarın devam etmesini istedi. Seçmenlerin yarısının oyunu alan iktidar partisi, 2007’deki yüzde 47’lik rekorunu da kırdı. En yakın rakibi CHP’yi ikiye katlarken, girdiği üç seçimde oylarını artırarak tek başına iktidara gelen ilk parti oldu. ancak milletvekili sayılarının değişmesi hükümetin meclis gücünü zayıflattı.

Star:
ZAFER

Başbakan Erdoğan art arda üçüncü genel seçimi oylarını artırarak kazandı. Tarihi başarıya imza atan AK Parti muhalefet partilerinin tamamından fazla oy alarak yeniden yek başına iktidara geldi.

Posta
‘VURMAYA DEĞİL, SEVMEYE GELDİK’

Başbakan Erdoğan balkon konuşmasında “Bize oy verenin de, vermeyenin de yaşam tarzını , inanç ve değerlerini namus ve şerefimiz olarak göreceğiz” dedi. ‘vur vur inlesin’ diye bağıran partililere “Biz vurmaya değil sevmeye geldik” diye seslendi.

Cumhuriyet
ÜÇÜNCÜ AKP DÖNEMİ

AKP’nin oyu arttı, vekil sayısı düştü. CHP oyunu da vekilini de arttırdı. BDP’li bağımsızlar hedefine ulaştı. MHP barajı aştı, kan kaybetti.

Taraf:
HALK ERGENEKON’U İSTEMİYOR

Silivri’den Maclis’e tünel kazılmasına kazıldı ama bu Ergenekoncu taktik ‘altıok’a yaramadı. Çanakkale, Antalya, Eskişehir CHP hanesinden silindi.

Birgün
‘YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZN TEMİNATIDIR’

Erdoğan, alkon konuşmasında yine ‘kapsayıcı’ mesajlar verdi. Baskıcı ve otoriter bir iktidar sürecinden sonra Erdoğan’ın “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” sözü dikkat çekti.

 İHA

Comments are closed.