Erdoğan’a dünyadan kutlama mesajları

13 Haziran 2011

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinden zaferle çıkan AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a tüm dünyadan kutlama mesajları yağıyor
AHMEDİNEJAD, BAŞBAKAN ERDOĞAN’I KUTLADI

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dün yapılan milletvekili genel seçimlerindeki başarısından dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, mesajında Başbakan Erdoğan’ın şahsında Türk halkı ve devletini kutlayarak, sonuçların Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Başarılı bir seçim geçirilmesinden dolayı tebriklerini sunan Ahmedinejad, AK Parti’yi de peşpeşe üçüncü kez birinci olduğu için kutladı.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu arayarak AK Parti’nin yeniden iktidar olmasından dolayı tebrik etti.

Salihi, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi dileğinde bulundu.

Bu arada, İran haber ajansları ve televizyonları, Türkiye’deki seçim sonuçlarını abone ve izleyicilerine duyurdu.

Haberlerde AK Parti’nin oylarını artırarak üçüncü kez seçimlerin galibi olduğu belirtilirken, Anayasayı değiştirecek çoğunluğu elde edemediği bilgisine yer verildi.

KAZAKİSTAN BAŞBAKANI MASİMOV, BAŞBAKAN ERDOĞAN’I KUTLADI

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, seçim zaferinden dolayı AK Parti’yi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kutladı.

Masimov, twitter’daki sayfasında yaptığı açıklamada, ”Parlamento seçimlerinde elde edilen başarıdan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kutluyorum” ifadesini kullandı.

Kazak basını da seçim sonuçlarına geniş yer verdi. Resmi haber ajansı Kazinform, AK Parti’nin oyların neredeyse yarısını aldığını, ancak bunun anayasayı tek başına değiştirmesi için yeterli olmadığını yazdı.

Haberde, Türkiye’nin gelecek dönemde sık sık referandumlarla karşı karşıya gelebileceği ifade edildi.

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ TÜRKİYE TEMSİLCİSİ KAZANCI, BAŞBAKAN ERDOĞAN’I KUTLADI

ANKARA (A.A) – 13.06.2011 – Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı milletvekili seçimlerindeki başarısından dolayı kutladı.

Kazancı, Erdoğan’a gönderdiği mesajda, AK Parti’nin seçim başarısının Türkiye’de ileri demokrasinin uygulanmaya devam etmesi açısından büyük bir fırsat olarak gördüğünü ifade etti.

Kazancı, mesajında şunları kaydetti:

”Ortadoğu’da son dönemde yaşanan gelişmeler karşısında Türkiye’nin demokrasi ve istikrarı sağlayacak bir dönemin başlaması için atılımları sürdüreceğine ve Türkiye’nin bölgeyle ilişkilerini daha da geliştireceğine inanıyorum. Türkiye’nin önemli bir komşusu olan Irak’ta yaşanan Türkmenlerin Türkiye’deki temsilcisi olarak Iraklı Türkmenlerin desteğinin arkanızda olduğunu bilmenizi istirham ediyorum.’

AA

Comments are closed.