Irak’taki siyasi kriz aşılıyor

07 Şubat 2012

El Irakiye’nin Bakanlar Kurulu boykotu sona erdi Irak’ta eski Başbakan İyad Allavi başkanlığındaki El Irakiye bloku, 2 aydır yaşanan krizin aşılması için Bakanlar Kurulu toplantılarına tekrar katılma kararı aldı.

El Irakiye’nin kurmaylarından ve aynı zamanda Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, El Irakiye’nin kurmayları ile El Irakiye’den bakanların dün gece Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi başkanlığında toplandığını ve yapılan toplantıda Bakanlar Kurulu toplantılarına tekrar katılma kararının alındığını belirtti.

Salihi, 2 aydır devam eden Bakanlar Kurulu boykotunun sona erdirilmesinden sonra El Irakiye’nin 8 bakanının Bakanlar Kurulu toplantısına katılacağını söyledi.

İLK ADIM 29 OCAK’TA ATILMIŞTI
Bu arada, El Irakiye bloku, siyasi krizin aşılması için Milli Meclis oturumlarına tekrar katılacağını 29 Ocak’ta açıklamasıyla ilk adımı atmıştı.

Irak’taki siyasi kriz, El Irakiye bloku içinde 17 Aralık’ta yapılan toplantı ve istişarelerden sonra Başbakan Nuri Maliki’nin devleti yönetim biçiminden duyulan rahatsızlıktan dolayı Irakiye üyelerinin Milli Meclis içindeki üyeliklerini askıya alma kararı almasıyla başladı.

Başbakan Nuri El Maliki’nin, aynı gün meclise gönderdiği talepte, Başbakan Yardımcısı Salih El Mutlak’ın dokunulmazlığının kaldırılmasını istemesi üzerine gerginlik tırmandı. Gerginliğin artmasından sonra Mutlak, 19 Aralık’ta hükümetteki Irakiye üyesi bakanların Bakanlar Kurulu toplantılarını boykot ettiğini açıklamıştı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi’nin Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi ve korumaları hakkında tutuklama ve seferden men etme kararı vermesiyle gerginlik iyice artmıştı.

AA

Comments are closed.