26.04.2019

IRAK VE SURİYE TÜRKMENLERİNİN SORUNLARI İSTANBUL’DA ELE ALINDI

IRAK VE SURİYE TÜRKMENLERİNİN SORUNLARI İSTANBUL’DA ELE ALINDI

54520188_324917141496610_5782772116550057984_n

İstanbul Esenyurt Üniversitesi tarafından Suriye ve Irak Türkmenleri Kongresi düzenlendi. Suriye ve Irak Türklerinin sorunlarının ve çözüm yollarının arandığı toplantı açılış ve saygı duruşu ile başladı.

20 Mart 2019 tarihinde düzenlenen kongrede İstanbul Esenyurt Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Yılmaz toplantının moderatörlüğünü yaptı. Kongrenin Irak Oturumunda, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı adına Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Zorlu ve Gazeteci Güngör Yavuzaslan konuşmacı olarak yer aldı.

Kongrede konuşan ITC Türkiye Temsilcisi Tütüncü, Türkmenlerin bölgede yüzyıldan beri varlık mücadelesi vermekte olduğunu ve çeşitli yönetim dönemlerinden günümüze her türlü baskı ve asimilasyona maruz kalmalarına rağmen kimliklerini yitirmeden mücadelelerine devam ettiklerini belirtti. Tütüncü ayrıca “Türkmenleri göz ardı ederek hiç kimsenin Kerkük’te ve bölgede bir oldubitti politikası yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Zorlu, bugün Irak’ta 3,5 milyon civarında Türkmen nüfusu olmasına rağmen yabancı literatürde bunun çok daha düşük gösterilmeye çalışıldığını vurgulayarak Türkmenlerin her alanda desteklenmesi gerektiğini belirtti. Irak Oturumu konuşmacılarından gazeteci Güngör Yavuzaslan, medyada Türk Dünyası ve Ortadoğu meselelerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olduğunu ve basının bu konulara ilgisiz kaldığını belirterek gelişmelerin gündemde hak ettiği yeri bulmadığını vurguladı. Türkmenlerin ailemizin bir parçası olduğunu belirten Yavuzaslan, Türk milleti olarak ailesine sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Toplantıda Suriye Oturumunda Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saynur Dermen oturum başkanlığı yaparken, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı M. Vecih Cuma, CNN Türk Genel Müdürü Dr. Bora Bayraktar ve Araştırmacı E. Kur. Bnb. Serkan Yıldız konuşmacılar arasında yer aldı. Toplantı sonunda ise Suriye Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Tarık Sülo Cevizci bir değerlendirme konuşması yaptı.