• Türkçe
  • English
  • العربية
19 Ekim 2021

Türkmen Siyasi Partileri’nden hükümete %32 çağrısı

11 Ocak 2020641
IMG_20200111_164031_669

Türkmen Siyasi Partileri, Kerkük Eğitim Dairesi atamalarının %32’lik sistemle paylaştırılması yönünde hükümete çağrı yaptı. Aksi taktirde yasal yollara başvuracaklarını ya da gösteriler düzenleyeceklerini bildirdiler.

Irak’ın Kerkük kentinde Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen yeni atama kontenjanında Türkmenlere karşı haksızlık oldu. Kerkük Eğitim Müdürlüğü tarafından Kerkük halkına dağıtılan eşitsiz atama kontenjanına karşı, Türkmen siyasi partiler ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Basın açıklamasında, Kerkük Eğitim Müdürlüğü’nde yer alan yolsuzluk ve kanunsuzluk işleri, Eğitim Bakanlığı tarafından tahsiz edilen eğitim kadrosunda atamalarda büyük adaletsizlik ve eşitsizliğin yer aldığı belirtildi.

 

Eğitim Bakanlığı’nın, Kerkük’te kadro alımı kontenjanının bütün  etnik gruplara eşit bir şekilde dağıtılması gerektiği talimatına rağmen, Kerkük Eğitim Müdürlüğü’nde açılan kadro alımında Türkmenlere düşen payın diğer milletlere göre çok az olduğu belirtildi.

 

Bu adil olmayan ve kanunsuz kadro dağılımına tepki veren Türkmen partileri ortak basın açıklamasında Başbakanlık Meclisi’nin bir an önce bu işe el atmasını istedi.  Kadro alım sürecinde alınan kişilerin dosyasının tekrardan incelenmeye alınması gerektiğini vurgulayan Türkmen partiler, Kerkük’te devlet dairelerine atama dağılımında %32’lik sistemin kullanılmasını istedi.

 

Açıklamada,  taleplerinin yerine getirilmediği durumunda, Türkmen hakkını geri almak için tüm yasal adımları atacaklarını ve bu haksızlığı protesto etmek için gösterilerin ve boykotların başlatılacağı bildirildi.

 

 

-Türkmen Siyasi Partiler

 

 

Türkmen Hak Partisi

Türkmen Adalet Partisi

Türkmen Karar Partisi

Türkmen İrade Partisi

Türkmen Milliyetçi Hareket Partisi

Irak Türkmen Cephesi

Irak Türkmen İslami Partisi Birliği

 


Hakkımızda

Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri’nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur.


Bizi Sosyal Medyada Takip EdinTwitter

@kerkuknet – 3 ay

Kerkük’te Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi’ni karşılamaya gelen Türkmen subaylar, İstiklal Marşı’nda selam durdukları…

@kerkuknet – 3 ay

Lider Erşat Salihi’nin Altunköprü’de PKK’ya karşı yaptığı açıklamaların ardından terör örgütü PKK üyeleri, Erşat Sa…

@kerkuknet – 3 ay

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Kerkük Net’e konuştu. Kerkük ziyaretini değerlendiren Güney, “Kerkü…